PARTNER PORTALU
  • BGK

W Lublinie będzie Skwer Ofiar Wołynia

  • PAP    28 czerwca 2013 - 09:40

Rada Lublina przyjęła uchwałę o nadaniu nazwy Skwer Ofiar Wołynia fragmentowi terenów zielonych w centrum miasta. O upamiętnienie w ten sposób pamięci ludzi pomordowanych w etnicznych czystkach na Wołyniu wnioskowała grupa mieszkańców.
Inicjatorzy uchwały zebrali prawie 2,5 tys. podpisów obywateli Lublina, którzy ją poparli. Na sesji w czwartek radni bez dyskusji, jednogłośnie, przyjęli uchwałę.

Teren nazwany Skwerem Ofiar Wołynia położony jest przy skrzyżowaniu ulic Głębokiej i Henryka Raabego, w pobliżu cmentarza. Inicjatorzy upamiętnienia chcą, aby w przyszłości stanął tam pomnik poświęcony ofiarom mordów.

Przedstawiciel inicjatorów Zdzisław Koguciuk powiedział, że skwer będzie widocznym znakiem pamięci o męczeństwie Polaków pomordowanych na Wołyniu. "Będziemy się starali, żeby stanął tam jakiś obelisk, czy chociaż tablica pamiątkowa. Po 70 latach milczenia należy wreszcie zadbać o pamięć o tych strasznych zbrodniach, nie można być obojętnym. Zbiórka podpisów wykazała, że około 20 proc. mieszkańców Lublina ma kresowe korzenie" - powiedział Koguciuk.

W 2013 r. mija 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 100 polskich miejscowości.

Dla polskich historyków tzw. rzeź wołyńska z lat 1943-44, która swoim zasięgiem objęła także tereny południowo-wschodnich województw II RP, była ludobójczą czystką etniczną liczącą ponad 100 tys. ofiar (są też szacunki mówiące o ok. 120-130 tys. ofiar).

Dla badaczy z Ukrainy zbrodnia ta była konsekwencją wojny Armii Krajowej z UPA, w której wzięła udział ludność cywilna. Ukraińcy podkreślają, że w czasie II wojny światowej obie strony popełniały zbrodnie wojenne, ponieważ polska partyzantka podejmowała akcje odwetowe. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.