PARTNER PORTALU
  • BGK

W lutym otworzą nowy teminal lotniczy

  • PAP    16 stycznia 2012 - 15:59
W lutym otworzą nowy teminal lotniczy

Prawdopodobnie do końca stycznia zakończą się odbiory techniczne nowego terminalu lotniczego we Wrocławiu. Obiekt ma zostać oficjalnie otwarty 29 lutego, a pierwsi pasażerowie skorzystają z niego na początku marca. Wartość całej inwestycji to ok. 300 mln zł.
Jak powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej kierownik projektu rozbudowy lotniska Przemysław Marcinkowski, trwają obecnie odbiory techniczne przeprowadzane przez m.in. straż graniczną, sanepid i służbę celną.

"Odbiory techniczne powinny potrwać do końca stycznia i gdy tylko się zakończą, wystąpimy z wnioskiem o wydanie pozwolenia na użytkowanie. W terminalu prowadzone są obecnie ostatnie prace, trwa m.in. meblowanie pomieszczeń i sprzątanie" - mówił kierownik.

Oficjalne otwarcie terminalu zaplanowano na 29 lutego, a pierwsi pasażerowie skorzystają z niego na początku marca. Na tydzień przed ceremonią otwarcia zorganizowane zostaną dni otwarte dla mieszkańców, którzy będą mogli zobaczyć jak funkcjonuje cały budynek.

Marcinkowski zaznaczył, że po otwarciu cały ruch pasażerski na lotnisku przeniesiony zostanie do nowego obiektu, a stary terminal pozostawiony zostanie w rezerwie. "Będzie dostępny na czas Euro, ponieważ prawdopodobnie będziemy wówczas z niego również korzystali" - dodał.

Nowy terminal ma powierzchnię blisko 40 tys. metrów kwadratowych, jest czterokrotnie większy niż dotychczasy. Inwestycja pozwoli na zwiększenie przepustowości lotniska z 1,2 mln do 3,2 mln pasażerów rocznie. Powstało również ponad tysiąc miejsc parkingowych. Przepustowość ma wzrosnąć do ok. 4 mln pasażerów po kolejnej przebudowie zaplanowanej na lata 2017-2019. Wartość całej inwestycji to ok. 300 mln zł.

W nowym terminalu znalazło się siedem stanowisk kontroli bezpieczeństwa, 22 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, 12 bramek w strefie dla odlatujących oraz trzy stanowiska monitoringu wyposażone w 24 monitory, na których można oglądać obraz z 400 kamer. W terminalu znajduje się także kaplica oraz areszt tymczasowy.

W strefie przeznaczonej dla pasażerów odlatujących z Wrocławia znajdzie się 600 krzesełek i ok. 40 dużych foteli. Jedną z głównych atrakcji nowego terminalu jest taras widokowy, z którego można oglądać odlatujące i lądujące samoloty.

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części miasta, w odległości ok. 10 km od centrum, w pobliżu autostradowej obwodnicy Wrocławia, która umożliwia bezpośredni dojazd na lotnisko z kierunku Kłodzko-Praga i Świdnica-Wałbrzych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.