PARTNER PORTALU
  • BGK

W marcu otwarcie węzła „Turzno” na A1

  • PAP    8 marca 2013 - 11:34
W marcu otwarcie węzła „Turzno” na A1

Węzeł „Turzno”, łączący autostradę A1 z północną częścią Torunia, zostanie otwarty dla ruchu pod koniec marca – poinformowała GDDKiA.
Węzeł powstał razem z odcinkiem autostrady w 2011 roku, ale był zamknięty z powodu braku drogi dojazdowej.

Jak poinformował w piątek rzecznik oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy Tomasz Okoński, prace budowlane i wykończeniowe przy drodze dojazdowej do węzła „Turzno" już są zakończone.

„Trwa już tylko dopełnianie ostatnich formalności: odbiorów technicznych i pozwoleń. Z pewnością kierowcy będą mogli korzystać z węzła już pod koniec marca" - zaznaczył Okoński.

Odcinek autostrady A1 Nowe Marzy-Czerniewice oddano do użytku jesienią 2011 roku, ale dwa spośród czterech zaprojektowanych tu węzłów autostradowych były nieczynne z powodu braku lokalnych dróg dojazdowych.

Dopiero pod koniec grudnia ub. roku oddano do użytku niespełna trzykilometrową drogę, która kosztem 57 mln zł połączyła Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie) z węzłem o tej samej nazwie.

Uruchomienie położonego na północ od Torunia węzła „Turzno" wymagało wybudowania dwukilometrowego połączenia z drogą krajową nr 15 (woj. kujawsko-pomorskie), co kosztowało niespełna 19 mln zł.

W ramach inwestycji zbudowano także ponad 3 km dróg serwisowych, rondo w okolicy wsi Gronowo i wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej oraz przepusty drogowe, przejścia dla płazów i małych ssaków.

Otwarcie węzła „Turzno" pozwoli kierowcom z Torunia i okolic znacznie skrócić drogę w kierunku Trójmiasta. Dotychczas, aby dojechać autostradą na północ, musieli oni kierować się na południowy wschód, do węzła w Lubiczu i w związku z tym znacznie nadkładać drogi.

Węzeł „Turzno" będzie jedenastym tego typu obiektem na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 między Rusocinem koło Gdańska (połączenie z obwodnicą Trójmiasta) a Toruniem.

Koncesję na budowę tego odcinka autostrady A1 i jego eksplo-atację posiada od 1997 r. konsorcjum Gdańsk Transport Company, w którym udziały mają od-powiednio: Skanska Infrastructure Development - 30 proc., John Laing Infrastructure Ltd. - 29,69 proc., NDI Autostrada Sp. z o.o. - 25,31 proc. oraz Intertoll Infrastructure Developments BV - 15 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.