PARTNER PORTALU
  • BGK

W marcu wybiorą ofertę na obwodnicę Suwałk

  • PAP    20 lutego 2012 - 16:05
W marcu wybiorą ofertę na obwodnicę Suwałk

12 ofert wpłynęło w przetargu na projekt i dokumentację techniczną obwodnicy Suwałk (Podlaskie) - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. W poniedziałek otwarto oferty.
Jak poinformował rzecznik GDDKiA w Białymstoku (zabierz głos/oceń prezydenta) Rafał Malinowski, najtańsza oferta opiewa na 1,5 mln zł, a najdroższa na 5 mln zł. Najkorzystniejsza oferta zostanie wybrana na początku marca, po sprawdzeniu wszystkich ofert pod względem formalno-prawnym.

Wyłoniona w przetargu firma będzie przygotowywać całą dokumentację techniczną potrzebną do uzyskania pozwolenia na budowę tej inwestycji. Chodzi o obwodnicę Suwałk (zabierz głos/oceń prezydenta), która powstanie w ramach przyszłej drogi ekspresowej nr 61, oraz połączenie tej inwestycji z dzisiejszą drogą krajową nr 8.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku planuje rozpocząć budowę obwodnicy Suwałk na przełomie 2014 i 2015 r. Już wiadomo, że obwodnica powstanie po zachodniej stronie miasta. Ma mieć 13 km długości. Dodatkowo powstanie 3-km odcinek łączący obwodnicę z drogą krajową nr 8. Droga ekspresowa ma być dwujezdniowa, na każdej mają być po dwa pasy ruchu. Na trasie będzie m.in. siedem przejść dla zwierząt, pięć mostów, chodniki i ścieżki rowerowe.

Według planów GDDKiA, pozwolenie na budowę obwodnicy Suwałk powinno być wydane w 2014 r.

Obwodnica Suwałk ma łączyć się z obwodnicą Augustowa, która powinna być gotowa wcześniej - w 2014 roku. Trwają prace projektowe; budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Obwodnica Suwałk będzie przecinała obszary chronionego krajobrazu: Pojezierze Północnej Suwalszczyzny oraz Jeziora Augustowskie, a także obszary Natura 2000: Puszczę Augustowską i Ostoję Augustowską. By zminimalizować negatywny wpływ inwestycji na przyrodę, inwestor jest zobowiązany w decyzji środowiskowej do zabezpieczenia tych terenów na czas trwania prac budowlanych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.