PARTNER PORTALU
  • BGK

W Markach powstanie jedyna w Polsce "samowystarczalna" szkoła

  • TK    7 marca 2018 - 15:29

Już za kilka tygodni rozpocznie się budowa Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego w Markach w woj. mazowieckim. Umowa na wykonanie inwestycji o wartości prawie 86 mln zł została podpisana z firmą Budimex 7 marca.
  • Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne jest największą i najważniejszą inwestycją w najnowszej historii podwarszawskich Marek.
  • Obiekt będzie samowystarczalny energetycznie, dzięki czemu jako jedyna szkoła publiczna w kraju będzie się mógł pochwalić certyfikatem BREEAM.

Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne to największa inwestycja w dziejach współczesnych Marek. W kompleksie przy Wspólnej znajdzie się szkoła podstawowa dla 1200 uczniów, sala widowiskowa, sala sportowa, basen, pełnowymiarowe boisko z bieżnią, trzy boiska wielofunkcyjne, miasteczko ruchu drogowego oraz parking dla 300 samochodów. Kompleks ma być gotowy latem 2019 roku.

Obecnie Marki przeżywają boom mieszkaniowy. Bliskość Warszawy, budowa obwodnicy, inwestycje infrastrukturalne i wprowadzenie pierwszej strefy biletowej powodują, że liczba mieszkańców dynamicznie się zwiększa. Także tych najmłodszych. Dlatego w tej kadencji w zakresie edukacji samorząd podjął intensywne działania inwestycyjne.

- Tak naprawdę w Markach już od 1999 r., czyli od reformy edukacji, brakowało gimnazjum z prawdziwego zdarzenia. Już w poprzedniej kadencji zapadła decyzja o budowie nowego obiektu. Początkowo miało to być gimnazjum na 800 uczniów, ale bieżąca kadencja zastała nas z kolejną reformą edukacji. Dlatego zmieniona została koncepcja i powstanie obiekt dla 1200 uczniów - mówi Tadeusz Markiewicz z Urzędu Miejskiego w Markach.

Jak dodaje, miasto może się pochwalić bardzo szybkim przyrostem uczniów. Dla przykładu podają liczbę uczniów w podstawówkach, których w tym roku szkolnym uczy się w Markach ponad 3 tys. Jeszcze w roku szkolnym 2010-11 było to tylko 1,9 tys. uczniów.

Samorząd jest reprezentowany przez komunalną spółkę Mareckie Inwestycje Miejskie. Na początku tego roku podpisała ona umowę z Bankiem Pekao SA na finansowanie inwestycji edukacyjnych. Z tej puli będzie realizowana inwestycja przy Wspólnej. Wartość umowy z Budimeksem wynosi 85,77 mln zł netto. Będzie to budynek, którym Marki będą się wyróżniać na tle kraju.

Czytaj także: Kontrakty na obwodnicę Marek za 0,7 mld zł podpisane

- Kompleks przy Wspólnej z założenia miał być zeroenergetyczny, co oznacza, że w rocznym bilansie zużyje tyle energii, ile sam wyprodukuje. Osiągnęliśmy to dzięki zastosowaniu systemu odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej i urządzenia do produkcji energii elektrycznej z gazu. Budynek ma właściwości termoizolacyjne na najwyższym poziomie, jest wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę. Ponadto będzie posiadał możliwość regulacji nie tylko temperatury, ale także wilgotności powietrza i barwy światła w zależności od nasłonecznienia pomieszczeń. Całą wodę z deszczu będziemy magazynować i wykorzystywać na dachach zielonych oraz do podlewania – opowiada Kamil Wieczorek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich.

Będzie to pierwsza w Polsce szkoła publiczna z certyfikatem BREEAM, który definiuje standard najlepszych praktyk  w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.