PARTNER PORTALU
  • BGK

W Mrzeżynie powstał nowy port

  • PAP    29 czerwca 2014 - 10:00
W Mrzeżynie powstał nowy port

Nowy port rybacki działa w Mrzeżynie (Zachodniopomorskie). Warta ok. 40 mln zł inwestycja jest największą w historii powiatu gryfickiego. Zmodernizowany port - liczą mieszkańcy i władze miasta - pozwoli na rozwój branży rybackiej i wpłynie pozytywnie na lokalną gospodarkę.
Łukasz Trawiński z magistratu w Trzebiatowie (zarząd mrzeżyńskiego portu podlega gminie Trzebiatów) powiedział, że dzięki przeprowadzonej w porcie mrzeżyńskim modernizacji, przedsiębiorcy i rybacy mają odpowiednie warunki do pracy. "To jeden z najnowocześniejszych portów na polskim wybrzeżu" - podkreślił.

"To największa inwestycja w historii naszego samorządu. Modernizacja portu rybackiego pozwoli na dalszy rozwój branży rybackiej i zwiększenie potencjału gospodarczego i turystycznego naszego regionu. To kluczowa inwestycja dla rozwoju całego regionu" - powiedział burmistrz Trzebiatowa Zdzisław Matusewicz.

Wybudowane zostały basen remontowy wraz z budynkiem warsztatowym i slipem do obsługi jednostek rybackich stacjonujących w porcie, budynek przeznaczony do bezpośredniej sprzedaży ryb z magazynem, chłodnią i urządzeniem wytwarzającym lód. Przebudowane zostały też drogi, place, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa, sieci energetyczne i sieci wodociągowe - wylicza Trawiński.

Dzięki tej inwestycji, Mrzeżyno może przyjąć jednorazowo około 20 kutrów i łodzi, to dwa razy więcej niż dotychczas - dodał.

Modernizacja portu trwała blisko dwa lata. W ramach inwestycji przeprowadzono też kompleksową modernizację nabrzeży portowych o łącznej długości 429 m. Nabrzeża zostały wyposażone w punkty poboru wody i energii elektrycznej.

W mrzeżyńskim porcie wybudowany został także obiekt administracyjny portu. Budynek będzie wykorzystywany przez Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego i Zarząd Portu Morskiego Mrzeżyno, a także organizacje i stowarzyszenia rybackie.

Na realizację inwestycji zarząd portu otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 31 mln zł.

Wykonawcą inwestycji jest Korporacja Budowlana Doraco z Gdańska, która zrealizowała budowę falochronu dla Gazoportu LNG w Świnoujściu oraz Terminal Masowy na terenie Rudoportu w Porcie Morskim Gdańsk. Funkcję inżyniera kontraktu pełni firma EKO-INVEST ze Szczecina.

Uroczyste oddanie do użytku portu w sobotę nie oznacza, że zakończyły się w nim prace. W IV kwartale tego roku ma powstać kolejne ok. 200-metrowe nabrzeże handlowe.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.