PARTNER PORTALU
  • BGK

W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie otwarto Centrum Informacyjne

  • PAP    26 kwietnia 2013 - 18:31
W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie otwarto Centrum Informacyjne

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego otwarto w piątek na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie). Inwestycję zrealizowano dzięki wsparciu funduszy unijnych.
Jak podkreślił w piątek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w kraju atrakcji turystycznych regionu. "Z satysfakcją obserwuję, jak biskupiński skansen rozszerza przestrzeń ekspozycyjną i rozwija infrastrukturę, wyznaczając standardy nowoczesnego muzealnictwa" - powiedział marszałek.

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego powstało opodal głównego wejścia na teren rezrwatu archeologicznego w Biskupinie. W nowym budynku znalazły się sale multimedialne, gdzie turyści będą mogli obejrzeć filmy dotyczące historii Biskupina, a także kasy biletowe, pokój przewodników i punkty informacyjne.

Otwarciu centrum towarzyszył w piątek wernisaż wystawy "Tajemnice wydobyte z przeszłości. Badania archeologiczne w województwie kujawsko-pomorskim w sezonach 2009-2012". Nowy gmach poświęcił prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.

"Budowa centrum była częścią projektu, na realizację którego biskupińskie muzeum otrzymało 1,5 miliona złotych dofinansowania z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego" - przypomniała Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

W ramach tego przedsięwzięcia zakończyła się już rekonstrukcja wioski wczesnośredniowiecznej, w której powstało jedenaście chat w konstrukcji zrębowej oraz budynki gospodarcze: kuźnia, chlewik oraz gliniany piec chlebowy. Budynki ustawiono koliście wokół niewielkiego placu.

Trwa również rekonstrukcja długich domów z okresu neolitu. "Obiekty są odtwarzane w tych miejscach, gdzie odkryli je archeolodzy. To daje turystom możliwość zobaczenia na własne oczy, jak w tym samym miejscu żyli ludzie na przestrzeni wielu lat. Pod tym względem nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce" - ocenił Wiesław Zajączkowski, dyrektor muzeum w Biskupinie.

Szczątki osady w pobliżu wsi Biskupin odkrył w 1933 roku miejscowy nauczyciel, Walenty Szwajcer. Powiadomił o znalezisku prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969), jednego z najwybitniejszych polskich archeologów XX stulecia. W 1934 roku rozpoczęto systematyczne badania naukowe tego miejsca, wykorzystując wszelkie dostępne wówczas możliwości techniczne, łącznie z fotografią lotniczą wykonywaną z pokładu balonów obserwacyjnych. Początkowo naukowcy oceniali, że w Biskupinie natrafiono na pozostałości osady prasłowiańskiej.

Po II wojnie wznowiono badania, a z czasem odtworzono fragmenty osady i jej umocnień. Wyniki najnowszych badań archeologicznych wskazują jednak, że osada pochodzi z okresu kultury łużyckiej i nie ma nic wspólnego z ludami słowiańskimi.

Obecnie muzeum i skansen w Biskupinie należą do najpopularniejszych placówek tego typu w Polsce. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji, ogromną atrakcją Biskupina są coroczne Festyny Archeologiczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.