PARTNER PORTALU
  • BGK

W Nowym Korczynie zbudują most za 200 mln

  • PAP    12 lutego 2013 - 20:22
W Nowym Korczynie zbudują most za 200 mln

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach przedstawił plany budowy mostu na Wiśle w miejscowości Nowy Korczyn (Świętokrzyskie), w której funkcjonuje przeprawa promowa. Inwestycja będzie kosztować około 200 mln zł.
Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich rozważa trzy koncepcje przebiegu nowej drogi, która byłaby łącznikiem regionu z województwem małopolskim. Obecnie w Nowym Korczynie funkcjonuje przeprawa promowa, a najbliższe mosty na Wiśle znajdują się w Szczucinie (na drodze krajowej nr 73) i Koszycach (na drodze wojewódzkiej nr 768) na terenie województwa małopolskiego.

"Dotychczasowa koncepcja inwestycji zakłada wybudowanie mostu na miejscu obecnej przeprawy promowej. Dla nas wiązałaby się ona z budową obwodnicy Nowego Korczyna na terenach +Natura 2000+. Dlatego pracujemy nad dwoma innymi przebiegami tras dojazdowych do mostu" - poinformował we wtorek PAP dyrektor ŚZDW Damian Urbanowski. Dodał, że w najbliższych dwóch tygodniach odbędzie się spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami małopolskiego samorządu i tamtejszym zarządem dróg wojewódzkich.

Opracowanie projektu inwestycji wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej potrwa dwa lata. Koszty budowy nowego mostu są szacowane na ok. 200 mln zł. Jak dodał dyrektor Urbanowski, inwestycja miałaby szanse na dofinansowanie z pieniędzy, które w latach 2014-2020 Unia Europejska przeznaczy na realizację inwestycji drogowych.

"Dla województwa świętokrzyskiego byłaby to kluczowa i jedna z największych inwestycji w kolejnym okresie programowania UE. Budowa mostu w tym miejscu umożliwi lepszą komunikację Kielc i drogi krajowej nr 79 z Tarnowem" - podkreślił Urbanowski.

Obecnie na odcinku Wisły będącym południowo-wschodnią granicą woj. świętokrzyskiego są cztery mosty: w Szczucinie (Małopolska), Nagnajowie (Podkarpacie), Sandomierzu (Świętokrzyskie) i Annopolu (Lubelskie). Pod koniec 2012 r. rozpoczęła się budowa mostu w Połańcu (Świętokrzyskie).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.