PARTNER PORTALU
  • BGK

W Opolu powstanie pływalnia

  • PAP    20 grudnia 2011 - 18:49
W Opolu powstanie pływalnia

Opolski urząd miasta podpisał we wtorek umowę z wykonawcą krytej pływalni o wymiarach olimpijskich. Nowoczesny obiekt za prawie 40 mln zł powstanie w drugim kampusie Politechniki Opolskiej. Ma być gotowy we wrześniu 2013 roku.
Starania o budowę w Opolu krytej, 50-metrowej pływalni trwały ponad pięć lat. Finansowanie budowy pochodzi z trzech źródeł - budżetu Opola, Politechniki Opolskiej i funduszy resortu sportu i turystyki.

- To było marzenie, które wydawało się nierealne i poza zasięgiem Opola. Wraz z partnerami pukaliśmy do ministerialnych drzwi kilka razy. Dziś podpisujemy umowę - mówił podczas uroczystości prezydent Opola Ryszard Zembaczyński (zabierz głos/oceń prezydenta).

Pływalnię wybuduje opolska firma Energopol Trade, która w przetargu zaoferowała najlepszą cenę. Pierwotna wartość budowy w kosztorysie inwestorskim wyniosła ponad 52 mln zł. Po przetargu udało się obniżyć koszty do niecałych 40 mln.

- Różnice w naszej ofercie i propozycjach konkurencji były niewielkie. Gwarantuję, że nasza cena jest realna i nie wpłynie na pogorszenie jakości. Nasze dotychczasowe opolskie budowy - miejska biblioteka i filharmonia - też są obiektami, na które wygraliśmy przetargi i nie ma tam problemów - podkreślił prezes Energopolu Krzysztof Skrzypek.

Dodał, że sytuacje, gdy wykonawcy proponują w przetargach kwoty niższe od zakładanych przez inwestorów zdarzają się w całej Polsce. "Ja zakładam, że kosztorys inwestorski zawsze zawiera pewne rezerwy i nadwyżki i nie oddaje realnej wartości obiektu. Kwota umowy to jest wartość rynkowa, która zapewni wykonanie" - ocenił prezes.

Według zapowiedzi prezesa pierwsze prace na budowie rozpoczną się w styczniu 2012. "Będą to przygotowania zaplecza budowy, prace rozbiórkowe, przygotowywanie fundamentów, a w marcu rozpoczną się prace żelbetowe. Myślę, że wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem i we wrześniu 2013 zakończymy budowę" - powiedział Skrzypek.

Opolski kompleks będzie składał się z 10-torowego basenu o długości 50 metrów z ruchomym pomostem dzielącym nieckę na dwa baseny 25-metrowe, basenu rozgrzewkowo-rekreacyjnego z masażem wodnym i rzeką z prądem wody oraz zespołu saun, jacuzzi i basenu solankowego.

Główna pływalnia będzie odpowiadała wymaganiom polskiego związku pływackiego, a także międzynarodowych. Będzie można na niej organizować zawody najwyższej rangi. Na widowni będzie mogło zasiąść ponad 500 osób. W budynku zaplanowano również m.in. zaplecze dla sędziów i trenerów, a także pomieszczenie do badań antydopingowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Ja, 2011-12-21 09:53:03

    To się chwali - gratulacje!
  • Łajemio, 2011-12-20 19:39:07

    Trzeba to tam zrobić!!!!! "Na szczęście"!!!!