PARTNER PORTALU
  • BGK

W Parku przemysłowo-technologicznym w Nowym Kisielinie stanie pierwszy zakład

  • PAP    4 czerwca 2013 - 16:39

Spółka Darstal rozpoczęła budowę swojego zakładu na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (LPP-T) w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry. Wartość inwestycji to ok. 10 mln zł - poinformował zastępca prezydenta Zielonej Góry Dariusz Lesicki.
We wtorek w Nowym Kisielinie odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego na placu budowy.

"Darstal jest pierwszą firmą, która stawia swój zakład w Parku. Myślę, że to początek inwestycji na tym terenie. Obecnie działki kupiło trzech inwestorów, sześć kolejnych mamy przygotowanych do sprzedaży. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozpoczną się budowy kolejnych zakładów" - powiedział Lesicki.

Darstal należy do polsko-niemieckiej spółki PW Dart z Zielonej Góry. Przedmiotem jej działalności jest głównie obróbka wstępna odlewów z żeliwa i stali. Głównymi odbiorcami świadczonych usług są kontrahenci zagraniczni z Niemiec, Szwecji i Holandii. Zakład powstający na ok. 2,5 ha działce objętej Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w Nowym Kisielinie będzie miał podobny profil, będzie produkował m.in. elementy do turbin wiatrowych.

Uruchomienie zakładu planowane jest jesienią 2013 roku, a zatrudnienie znajdzie w nim ok. 70 osób. W miarę rozwoju działalności i pozyskiwania zleceń od klientów spółka nie wyklucza zatrudnienia kolejnych osób, docelowo zatrudnienie może tam znaleźć ok. 170 pracowników.

Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny (LPP-T) jako spółka jest wspólną inwestycją Urzędu Miasta Zielona Góra, Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz gminy Zielona Góra i Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Celem działalności Parku jest wspieranie rozwoju gospodarczego regionu, m.in. poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, przyciąganie inwestorów i współpracę z największą uczelnią w woj. lubuskim.

Całkowita jego powierzchnia to prawie 168 ha położonych w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry - 41 ha zajmuje Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, a pozostałą część Park Przemysłowy objęty statusem specjalnej strefy ekonomicznej.

Dotychczas w teren parku zainwestowano ok. 50 mln zł pochodzących z funduszy unijnych, budżetów miasta i woj. lubuskiego. Tereny inwestycyjne zostały uzbrojone, wybudowano sieć dróg i obwodnicę Nowego Kisielina, a także centrum logistyczne w wyremontowanym pałacu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.