PARTNER PORTALU
  • BGK

W parku stanie nowy pomnik Marii Konopnickiej

  • PAP    27 sierpnia 2010 - 14:39

Służby miejskie zdemontowały w piątek pomnik Marii Konopnickiej w parku noszącym imię poetki w Suwałkach (Podlaskie). Pomnik zostanie przeniesiony do jej muzeum, a w parku stanie za kilkanaście dni nowy monument z brązu.
Jak poinformował rzecznik Urzędu Miejskiego w Suwałkach Jarosław Filipowicz, pomnik zdemontowano, by przygotować teren pod ustawienie nowego pomnika z brązu.

"Pomnik będzie podobny do poprzedniego, tyle że pisarka będzie w szerokiej sukni. Będzie trzymała na rękach, jak dotychczas, dziecko" - wyjaśnił Filipowicz.

Nowy pomnik ma stanąć już we wrześniu, w ramach imprez związanych z Rokiem Marii Konopnickiej, obchodzonym przez mieszkańców Suwałk. 8 października 2010 roku mija setna rocznica śmierci poetki, urodzonej w tym mieście. Wtedy odbędzie się uroczyste odsłonięcie postumentu.

Odlew pomnika, według projektu Bohdana Chmielewskiego, kosztował miasto prawie 54 tys. zł.

"Stary pomnik z piaskowca stał w parku prawie 50 lat. Teraz zostanie oczyszczony i za kilka dni postawimy go w ogrodzie Muzeum im. Marii Konopnickiej" - zaznaczył dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski.

Maria Konopnicka - poetka, pisarka okresu realizmu, publicystka, tłumaczka i działaczka na rzecz praw kobiet - urodziła się w 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.