PARTNER PORTALU
  • BGK

W Płocku będą ważone samochody ciężarowe

  • PAP    25 sierpnia 2011 - 09:40
W Płocku będą ważone samochody ciężarowe

W Płocku powstanie drugi na Mazowszu i czwarty w Polsce punkt preselekcyjnego ważenia samochodów ciężarowych.
System będzie dokonywał ważenia pojazdów, znajdujących się w ruchu. Koszt inwestycji to około 700 tys. zł.

Punkt, którego uruchomienie przewidywane jest na październik, będzie zlokalizowany na peryferiach miasta, gdzie krzyżują się drogi krajowe nr 60 Kutno-Ciechanów i nr 62 Włocławek-Warszawa.

Przedsięwzięcie sfinansują wspólnie Urząd Miasta Płocka kwotą 400 tys. zł oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów kwotą 250-300 tys. zł.

„Płock chce powiedzieć stop koleinom, rozjeżdżaniu dróg w mieście przez przeładowane samochody. Punkt ważenia pojazdów ciężarowych na pewno poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym” – powiedział podczas konferencji prasowej prezydent miasta Andrzej Nowakowski (zabierz głos/oceń prezydenta).

Dodał, że Płock ma w planach rozbudowę systemu i uruchomienie następnych punktów z wagami dla samochodów ciężarowych w kolejnych latach.

Według prof. Leszka Rafalskiego dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, system preselekcyjnego ważenia pojazdów znajdujących się w ruchu jest niezbędny dla prawidłowej eksploatacji dróg.

„Każde przeciążenie pojazdu działa bardzo agresywnie na nawierzchnię drogi i jest bardzo niebezpieczne. Nawet nowe drogi, czy remontowane, szybciej ulegają uszkodzeniom” – podkreślił prof. Rafalski.

Dodał, że system ważenia pojazdów w ruchu jest bardzo dokładny. Z danych płockiego Urzędu Miasta wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba samochodów ciężarowych z naczepami (TIR), które przejeżdżają przez to miasto zwiększyła się o 50 proc.

Większość tych ciężkich zestawów samochodowych przejeżdża tamtędy tranzytem.

Punkt preselekcyjnego ważenia samochodów ciężarowych to waga w nawierzchni drogi i zawieszone na pylonach kamery, które zapisują obraz przejeżdżającego pojazdu wraz z jego rejestracją.

Dane przesyłane są do systemu inspekcji transportu drogowego. Jeżeli pojazd przekracza normy wagowe, jest zatrzymywany w miejscu do tego wyznaczonym – takie miejsce jest już gotowe w Płocku.

Tam następuje ponowne ważenie pojazdu. Gdy potwierdzi się, że normy wagowe są przekroczone, nakładana jest kara, a nadwyżka przewożonego ładunku musi zostać rozładowana. Punkt ważenia działa przez całą dobę.

System wprowadzono w 2009 r. Wrocławiu. Od 2010 r. działa we Włocławku – tam koszt jego uruchomienia, po nałożonych na kierowców karach za przeładowane samochody ciężarowe, zwrócił się po dwóch miesiącach. W Warszawie został uruchomiony w ubiegłym tygodniu.

Oprócz Płocka, kolejny punkt preselekcyjnego ważenia samochodów ciężarowych, ma powstać w najbliższym czasie w Bydgoszczy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.