PARTNER PORTALU
  • BGK

W podlaskim budują centrum kulturalno-turystyczne

  • PAP    24 lutego 2014 - 07:51
W podlaskim budują centrum kulturalno-turystyczne

- Prawie 2,8 mln zł ma kosztować remont dawnej wartowni przy ruinach pałacu Paca w Dowspudzie (Podlaskie), gdzie powstanie centrum kulturalno-turystyczne. Starostwo Powiatowe w Suwałkach rozstrzygnęło przetarg na remont.
Starostwo jeszcze rok temu chciało sprzedać działkę, na której znajdują się ruiny pałacu oraz otaczający je park, ale nie znalazł się chętny na kupno. Dlatego starostwo wystąpiło o środki unijne na inwestycje związane z tym zabytkiem. Pieniądze pochodzą z programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013.

Jak poinformował Radosław Korzeniecki ze Starostwa Powiatowego w Suwałkach, przetarg na remont dawnej wartowni wygrał Zakład Ogólnobudowlany Ułanowicz-Świerzbin S.C.

W budynku ma powstać centrum informacji turystycznej, sala edukacyjno-szkoleniowa, izba pamięci generała Ludwika Michała Paca oraz hotel z 10 pokojami.

W ramach projektu starostwo dokona także remontu pozostałości pałacu oraz piwnic, a teren wokół ruin ma być uporządkowany. Starostwo chce tam organizować imprezy i koncerty; obiekt ma być dostępny dla turystów.

Budowa i remonty mają być wykonane do końca 2014 roku. Projekt jest realizowany z samorządami z Ozierska w obwodzie kaliningradzkim oraz z Kalwarii na Litwie. W Oziersku ma być remontowane Centrum Kreatywności Młodzieży, zaś w Kalwarii kościół pw. Najświętszej Marii Panny.

Pałac Paca powstał w latach 1820-1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich, hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, carski rząd skonfiskował jego dobra. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj praktycznie nie istnieje. Z zabudowań pałacu zachowała się jedynie tzw. wieża bociania i niewielki budynek po wartowni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.