W podlaskim budują centrum kulturalno-turystyczne

- Prawie 2,8 mln zł ma kosztować remont dawnej wartowni przy ruinach pałacu Paca w Dowspudzie (Podlaskie), gdzie powstanie centrum kulturalno-turystyczne. Starostwo Powiatowe w Suwałkach rozstrzygnęło przetarg na remont.
W podlaskim budują centrum kulturalno-turystyczne

Starostwo jeszcze rok temu chciało sprzedać działkę, na której znajdują się ruiny pałacu oraz otaczający je park, ale nie znalazł się chętny na kupno. Dlatego starostwo wystąpiło o środki unijne na inwestycje związane z tym zabytkiem. Pieniądze pochodzą z programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013.

Jak poinformował Radosław Korzeniecki ze Starostwa Powiatowego w Suwałkach, przetarg na remont dawnej wartowni wygrał Zakład Ogólnobudowlany Ułanowicz-Świerzbin S.C.

W budynku ma powstać centrum informacji turystycznej, sala edukacyjno-szkoleniowa, izba pamięci generała Ludwika Michała Paca oraz hotel z 10 pokojami.

W ramach projektu starostwo dokona także remontu pozostałości pałacu oraz piwnic, a teren wokół ruin ma być uporządkowany. Starostwo chce tam organizować imprezy i koncerty; obiekt ma być dostępny dla turystów.

Budowa i remonty mają być wykonane do końca 2014 roku. Projekt jest realizowany z samorządami z Ozierska w obwodzie kaliningradzkim oraz z Kalwarii na Litwie. W Oziersku ma być remontowane Centrum Kreatywności Młodzieży, zaś w Kalwarii kościół pw. Najświętszej Marii Panny.

Pałac Paca powstał w latach 1820-1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich, hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, carski rząd skonfiskował jego dobra. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj praktycznie nie istnieje. Z zabudowań pałacu zachowała się jedynie tzw. wieża bociania i niewielki budynek po wartowni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE