PARTNER PORTALU
  • BGK

W podwarszawskich gminach powstanie ponad 17,5 km tras rowerowych

  • konstancin24.eu    3 stycznia 2017 - 09:40
W podwarszawskich gminach powstanie ponad 17,5 km tras rowerowych
fot.konstancin24.eu

• W ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych samorządy Piaseczna, Konstancina-Jeziorny i Góry Kalwarii otrzymają 10,5 mln złotych unijnego dofinansowania na wspólną budowę 17,6 kilometrów nowych tras rowerowych.
• Ścieżki łączące trzy gminy oraz stolicę mają powstać w ciągu dwóch najbliższych lat.
W Konstancinie-Jeziornie brakuje ścieżek rowerowych, mimo że w gminie jednoślady są dość popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów z sąsiednich miejscowości. Ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia znajdują się właściwie tylko wzdłuż ulic Warszawskiej i Piaseczyńskiej. Niestety oba szlaki są zdecydowanie za krótkie, by można było się nimi wygodnie poruszać. W ciągu trzech ostatnich lat nasz samorząd zbudował tylko 700 metrów ścieżki, wzdłuż ul. Przesmyckiego. W planach są co prawda kolejne, ale to ciągle kropla w morzu potrzeb.

Najszybciej rowerzyści pojadą nową trasą budowaną właśnie od ul. Elektrycznej do Parku Zdrojowego. Budowa się pewnie nieco przedłuży, ponieważ niezbędna będzie nieprzewidziana wcześniej modernizacja podziemnej sieci energetycznej, która przebiega pod planowaną ścieżką pieszo-rowerową. W przyszłym roku powstanie kolejny fragment tego szlaku - od Parku Zdrojowego, wzdłuż Jeziorki do mostu na ul. Warszawskiej. Nowa ścieżka będzie miała niewiele ponad 1,5 km długości.

Kolejne nowe trasy dla cyklistów powstaną dzięki unijnemu wsparciu. Już niebawem rozpocznie się rozbudowa metropolitalnego systemu tras rowerowych w Warszawie i 34 gminach sąsiadujących ze stolicą. Pierwszy pakiet inwestycji to blisko 330 kilometrów tras za prawie 340 mln złotych, z czego ponad 241 mln złotych wyniesie dofinansowanie. Właśnie został rozstrzygnięty konkurs ofert. Wybrano 13 projektów, które zostaną dofinansowane w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wśród nich znalazło się wspólne przedsięwzięcie Konstancina-Jeziorny, Piaseczna i Góry Kalwarii. Trzy gminy otrzymają w sumie 10,5 mln złotych unijnego wsparcia. Będą musiały dołożyć ok. 3 mln złotych. Pierwszy etap zakłada budowę lub wytyczenie 17,6 kilometrów ścieżek, łączących wszystkie trzy gminy.

Na terenie Konstancina-Jeziorny nowe szlaki zostaną zbudowane lub wytyczone m.in. wzdłuż Jeziorki oraz ulic Wojska Polskiego, Bielawskiej, Mirkowskiej, Wareckiej, Chylickiej i Długiej. Trasy rowerowe połączą naszą gminę z Warszawą, m.in. przez nadwiślańskie wsie wzdłuż Wisły oraz przez Kierszek do Kabat. O brakujący fragment w Powsinie ma być uzupełnia również ścieżka rowerowa między Warszawą a Konstancinem, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy stolica go zbuduje.

To jednak nie koniec. To na razie pierwszy etap metropolitalnego projektu. W sumie podwarszawskie samorządy zaplanowały budowę ok. 1,1 tys. kilometrów tras rowerowych. Mają powstać do 2023 roku. Na kwiecień 2017 roku jest planowany nabór wniosków na dofinansowanie w kolejnym etapie inwestycji. W sumie na terenie naszego powiatu samorządy zaprojektowały kilkanaście nowych tras, łącznie ok. 100 kilometrów. Pewnie nie wszystkie uda się zbudować w ciągu najbliższych lat, ale dla rowerzystów liczy się każdy kilometr. Pod warunkiem, że nowe ścieżki rzeczywiście usprawnią komunikację i nie będą się nagle urywały, jak np. ścieżka wzdłuż ul. Warszawskiej czy Piaseczyńskiej. Zgodnie z głównym założeniem kompleksowego projektu sieć dróg rowerowych w metropolii warszawskiej ma utworzyć trasy zintegrowane z różnymi rodzajami transportu publicznego. Ma to być doskonała alternatywa dla mieszkańców codziennie dojeżdżających do pracy samochodem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.