PARTNER PORTALU
  • BGK

W połowie roku wniosek ws. podstrefy w Szczuczynie

  • pap    7 marca 2014 - 18:33

W połowie 2014 r. będzie gotowy wniosek o utworzenie w Szczuczynie (Podlaskie) podstrefy Suwalskiej SSE - poinformowali w piątek przedstawiciele strefy po spotkaniu z samorządem Szczuczyna i zainteresowanymi przedsiębiorcami. Szczuczyńska podstrefa ma mieć 14 ha.
Dyskutowali o tym w piątek w Szczuczynie miejscowi radni, władze Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, władze województwa oraz przedsiębiorcy.

Tereny, które mają być w podstrefie będą przygotowane za unijne pieniądze; miasto pozyskało je z Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dotacja to 6,5 mln zł, a wartość projektu 9,4 mln zł - informowały wcześniej władze miasta.

W piątek władze Szczuczyna otworzyły oferty w przetargu na uzbrojenie tych gruntów. Burmistrz miasta Artur Kuczyński powiedział PAP, że prace powinny być tańsze niż zakładano, bo wskazują na to oferty złożone w przetargu przez 11 firm chętnych do zrealizowania inwestycji. Trwa weryfikacja tych ofert.

Miasto chciałoby jeszcze pod koniec marca rozstrzygnąć przetarg, podpisać umowę z wykonawcą. Prace przy uzbrajaniu terenu w sieć kanalizacyjną, wodociągową, infrastrukturę energetyczną oraz budowa dróg dojazdowych potrwają do wiosny 2015 r.

"Wniosek o objęcie terenów Szczuczyna strefą ekonomiczną będzie gotowy w połowie tego roku. W tym samym dokumencie Suwalska SSE wystąpi do rządu z propozycją utworzenia nowych podstref m.in. w Grajewie, Siemiatyczach, Hajnówce i Narewce" - poinformował prezes Suwalskiej SSE Robert Żyliński.

Przypomniał jednocześnie, że ostatni wniosek o powiększenie suwalskiej strefy, m.in. o podstrefę w Łomży, czekał na rozpoznanie ponad rok, jednak teraz - jak mówi - są zapewnienia rządowe, że będzie się to działo szybciej.

"Podstrefa SSSE w Szczuczynie, który ma bogate tradycję rzemieślnicze, nie tylko poprawi atrakcyjność gospodarczą tej gminy i doprowadzi do powstania nowych przedsiębiorstw produkcyjnych. Pobudzi także inicjatywę lokalną, prowadząc do rozwoju przedsiębiorczości, a tym samym wzrostu zatrudnienia" - dodaje Żyliński.

Na to liczy również burmistrz Szczuczyna, który podkreśla, że oprócz korzyści jakie firmy będą miały z bycia w strefie, władze lokalne oferują dodatkowo, np. zwolnienia z podatków od nieruchomości i od środków transportu na okresu pięciu lat od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Burmistrz dodał, że z sześcioma firmami, które chciałyby zainwestować w Szczuczynie, toczą się zaawansowane rozmowy.

Na gruntach przygotowywanych pod inwestycje w Szczuczynie ma m.in. powstać około 1 km dróg dojazdowych, prawie 2 km sieci wodociągowej, prawie 2,7 km kanalizacji sanitarnej, ponad 1,6 km kanalizacji deszczowej i sieć energetyczna. Grunty te znajdują się blisko drogi nr 61 Warszawa-Augustów.

Suwalska SSE powstała 18 lat temu. Strefa obejmuje 375,6 h w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk (w tym również ełcki park technologiczny) i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w województwie mazowieckim.

W 2013 r. suwalska strefa wydała 10 zezwoleń na rozpoczęcie działalności. Firmy zobowiązały się, że zainwestują 251,8 mln zł i utworzą 355 nowych miejsc pracy. Dotychczas działalność w strefie prowadzą 74 firmy, które zatrudniają 6,3 tys. osób

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.