PARTNER PORTALU
  • BGK

W poniedziałek orzeczenie ws. IKEI

  • PAP    7 października 2010 - 17:50
W poniedziałek orzeczenie ws. IKEI

W poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyda orzeczenie w sprawie dwóch skarg na decyzję środowiskową dla budowy fabryki IKEA w gminie Orla.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyda orzeczenie w sprawie dwóch skarg na zgodność z prawem decyzji środowiskowej w sprawie budowy w gminie Orla (Podlaskie) fabryki IKEA. 
Fabryka ma być jedną z największych tego typu inwestycji zagranicznych w Polsce. Jej budowa rozpoczęła się latem.

W czwartek sąd administracyjny rozpoznał obie skargi. Do sądu od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku odwołała się jedna z białostockich spółek, która jest właścicielem gruntu niedaleko granic przyszłej fabryki oraz jedna osoba prywatna - mieszkaniec Orli, który chce wiedzieć, jak inwestycja wpłynie na otoczenie, w którym on mieszka. Uważają oni, że powinni być uznani przez gminę Orla za strony w postępowaniu środowiskowym, a tak się nie stało.

Sąd przypomniał w czwartek, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze oddaliło te skargi uznając, że działka należąca do spółki "nie jest położona w granicach inwestycji, tylko poza tymi granicami i nie ma interesu prawnego by być stroną w tym postępowaniu". To samo dotyczy skarżącego mieszkańca Orli. Jego posesja w Orli leży 7 km od powstającej fabryki.

Skarżąca białostocka firma nie była w czwartek reprezentowana w sądzie. Mieszkaniec Orli podnosił natomiast, że m.in. Konstytucja RP gwarantuje "każdemu" możliwość składnia skarg i wniosków i mówił, że społeczeństwo ma prawo uczestniczyć w postępowaniu środowiskowym w sprawie fabryki IKEA.

Argumentował też, że ustawa o ochronie środowiska gwarantuje społeczeństwu udział w postępowaniu dotyczącym kwestii środowiskowych i każdy, a nie tylko właściciele nieruchomości w obrębie inwestycji, może swoje skargi składać.

Prezes Samorządowego Kolegium odwoławczego w Białymstoku Dariusz Kijowski odpowiadał, że w ocenie kolegium "obaj skarżący nie mają interesu prawnego" w tej sprawie, a powołują się na ogólne interesy społeczne. Podkreślił, że w sprawie budowy fabryki IKEA w Podlaskiem - zgodnie z obowiązującymi procedurami, został dochowany i przeprowadzony zgodnie z przepisami udział społeczeństwa w postępowaniu środowiskowym. "Z udziału społeczeństwa nie wynika indywidualny interes prawny" - dodał.

Wójt gminy Orla Piotr Selwesiuk nie spodziewa się, że sąd uzna skarżących za strony w postępowaniu środowiskowym, bo uważa, że ich skargi są niezasadne. Dodał, że gdyby tak się stało i sąd np. unieważnił decyzję środowiskową, trzeba by było wstrzymać budowę fabryki i przeprowadzić procedurę od nowa. "Nie ma żadnych podstaw do unieważnienia tej decyzji" - powiedział w czwartek wójt Orli.

Fabryka IKEA realizowana w gminie Orla przez spółkę zależną od IKEA Swedspan Polska sp. z o.o. powstaje na 120 hektarach. Wartość tej inwestycji to docelowo 340 mln euro. Mają tam być produkowane płyty do wyrobu mebli. Pracę ma docelowo znaleźć około 2 tys. osób.

Zabiegi o inwestycję trwały około trzech lat. W pierwszym etapie, na który inwestor ma pozwolenie na budowę przewiduje budowę w ciągu dwóch lat fabryki ultracienkich płyt HDF z niezbędną infrastrukturą, m.in. tartakiem i lakiernią. Ma dać to 250 miejsc pracy. W kolejnych etapach ma jeszcze powstać fabryka mebli w oparciu o płyty HDF - w tym mebli kuchennych - oraz fabryka drewnianych krzeseł na bazie surowca z tartaku Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-10-08 14:07:06

    Kazdy ma prawo skladac skargi i wnioski a panstwo ma prawo takie wnioski i skargi odrzucac.