PARTNER PORTALU
  • BGK

W Porębie Wielkiej chcą budować baseny geotermalne

  • pt    30 grudnia 2014 - 10:17

Wsparcie unijne ma pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału wód geotermalnych w Porębie Wielkiej, a przede wszystkim powstanie atrakcyjnego miejsca wypoczynku, które przyciągnie nie tylko mieszkańców regionu, ale też turystów z całej Polski.
Powiat limanowski otrzyma 783 tys. zł dofinansowania na przygotowanie dokumentacji inwestycji infrastrukturalnych, które pozwolą w pełni wykorzystać wody geotermalne w Porębie Wielkiej.

Wicemarszałek Stanisław Sorys podpisał z władzami powiatu umowę o wsparciu przedsięwzięcia w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Czytaj: Stadiony i aquaparki do lamusa. Czego teraz pragną mieszkańcy?

Wsparcie unijne pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału wód geotermalnych w Porębie Wielkiej, a przede wszystkim powstanie atrakcyjnego miejsca wypoczynku, które przyciągać będzie nie tylko mieszkańców regionu, ale też turystów z całej Polski.

Całkowita wartość projektu to ponad 1,4 mln zł, w tym zawiera się kwota dotacji, która wyniesie 783 tys. zł.

– Inwestycje zrealizowane wokół basenów geotermalnych nie tylko ułatwią dotarcie do nich, ale także będą magnesem przyciągającym turystów. Umowa umożliwi przygotowanie niezbędnych dokumentacji technicznych, które pozwolą na aplikowanie o środki UE w nowej perspektywie – mówił wicemarszałek Sorys.

Otrzymane dofinansowanie umożliwi także rozpoczęcie prac nad budową i przebudową połączenia Rabka Zdrój - Raba Niżna - Olszówka - Poręba Wielka - Poręba Górna - droga wojewódzka nr 968, a także zagospodarowanie i odbudowę parku podworskiego w Porębie Wielkiej.

Dodatkowo w projekcie uwzględniono przygotowanie dokumentacji dla budowy sieci wodociągowej zasilającej obszar aktywności turystycznej, przyłącza wody geotermalnej (solankowej), a także studium wykonalności.

Roboty dotyczące połączeń drogowych polegać będą na odnowieniu istniejącej nawierzchni oraz wykonaniu robót uzupełniających takich jak poszerzenia, zatoki parkingowe, pobocza, oznakowanie itp.

Natomiast w parku podworskim nie tylko odbudowane zostaną drogi wewnętrzne i deptaki, ale także powstaną nowe odcinki, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.

Planowane są także prace renowacyjne, dotyczące m.in. oświetlenia i ogrodzenia kamiennego oraz budowa całkiem nowych obiektów m.in. punktów widokowych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.