PARTNER PORTALU
  • BGK

W Poznaniu otwarta zostanie południowa część estakady katowickiej

  • PAP/MIW    24 października 2017 - 16:41
W Poznaniu otwarta zostanie południowa część estakady katowickiej
Prace przy budowie południowej nitki rozpoczęły się w lipcu 2016 roku. (fot. www.poznan.pl)

Od piątku (27.10) kierowcy będą mogli korzystać z obu nitek estakady katowickiej w Poznaniu. Tego dnia nastąpi otwarcie południowej części przebudowanego obiektu.
Estakada jest elementem jednej z najważniejszych arterii w mieście; znajduje się w ciągu drogi wyprowadzającej ruch z Poznania w stronę węzła autostrady A2, a także w stronę Środy Wielkopolskiej i Kalisza.

W poniedziałek pozwolenie na użytkowanie nowej nitki estakady wydał Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jej oddanie do ruchu następuje miesiąc wcześniej niż pierwotnie planowano.

Prace przy budowie południowej nitki rozpoczęły się w lipcu 2016 roku, kiedy oddano do użytku północną część estakady. Obiekt został rozebrany i zbudowany na nowo. Prace trwały 15 miesięcy.

Biuro prasowe ratusza podało, że od czasu budowy poprzednio użytkowanej estakady katowickiej minęło 40 lat. Przez ten czas nie wykonywano żadnych poważniejszych remontów, a jedynie doraźne naprawy lub wprowadzano ograniczenia, a później całkowity zakaz wjazdu pojazdów powyżej 3,5 t.

- Trwałość nowej estakady będzie o wiele dłuższa niż poprzedniej - może ona wytrzymać nawet 100 lat. Ale na to składa się wiele czynników: jakość wykonania, zastosowane materiały, technologia budowy czy rozwiązania konstrukcyjne, to jest przepaść w stosunku do tego, co było poprzednio - powiedział, cytowany w komunikacie, Arkadiusz Madaj z Zakładu Budowy Mostów Politechniki Poznańskiej.

Wykonawca musi jeszcze przeprowadzić ostatnie prace związane z ekranami akustycznymi, a także uporządkować teren. Prace mają się zakończyć w listopadzie, a do końca lutego 2018 r. potrwają ostateczne odbiory.

Przebudowa obiektów mostowych w ciągu ul. Krzywoustego obejmowała całkowitą rozbiórkę i odbudowę konstrukcji dwóch nitek estakady, wykonanie nawierzchni drogowych, oraz odbudowę dróg dojazdowych, montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu, przebudowę oświetlenia i sygnalizacji świetlnej, odwodnienie, przebudowę sieci energetycznej i sieci trakcji tramwajowej.

Przebudowę estakady katowickiej realizowano na podstawie decyzji wojewody wielkopolskiego z 2014 r. Wartość całej inwestycji szacowana jest na przeszło 161 mln zł. Prawie 30 proc. tej sumy miasto otrzymało z budżetu państwa. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.