PARTNER PORTALU
  • BGK

W projekcie muzeum idźmy w stronę autentyzmu niż dmuchanych aplikacji

  • PropertyDesign.pl    22 lutego 2018 - 13:20
W projekcie muzeum idźmy w stronę autentyzmu niż dmuchanych aplikacji
Paneliści w czasie sesji "Architektura, która edukuje" podczas 4 Design Days (Fot. PTWP)

Jak projektować współczesne obiekty muzealne? Należy postawić przede wszystkim na autentyzm ekspozycji, a w mniejszym stopniu na multimedialny aspekty wystawy podkreślali zgodnie paneliści sesji "Architektura, która edukuje" w trakcie 4 Design Days.
- Żyjemy w świecie mocno multimedialnym. Należy postawić na zrównoważony projekt muzeum, aby o muzeum nie opowiadała dosłowna forma - zwracał uwagę Jan Sikora, architekt, Sikora Wnętrza.

Jako dobry przykład projektu muzeum, Jan Sikora podaje obiekt zaprojektowany przez Zahę Hadid w Austrii. Górskie muzeum zlokalizowane jest w wyjątkowym miejscu, bo na Kronplatz. To szczyt o wysokości 2 275 m n.p.m. położony w Dolomitach. Reinhold Messner - włoski alpinista i himalaista, pierwszy człowiek, który zdobył Koronę Himalajów, koordynował projekt powołania muzeum górskiego w Południowym Tyrolu. - Reinhold Messner pozbierał te wszystkie rzeczy pozostawione w górach jak np. buty, plecak itd. Prawdziwie artefakty, które znajdują się w tym świecie. Muzealnictwo musi iść w stronę bardziej autentyczną niż dmuchanych aplikacji - podkreślał architekt. Żyjemy w muzeum naszych przodków. Nasze miasta i otoczenie nie epatują nachalną narracją. Takie projekty jak np. Łaźnia Łańcuszkowa w Zabrzu projektu OVO Grąbczewski i Konior Studio są dużo bliższe człowiekowi - dodał.

Cały artykuł czytaj TUTAJ

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.