PARTNER PORTALU
  • BGK

W przetargach są już ekspresówki i obwodnice za 40 mld zł

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    18 lutego 2014 - 10:54
W przetargach są już ekspresówki i obwodnice za 40 mld zł

W ramach nowej perspektywy unijnego budżetu na lata 2014-2020 ogłoszono już przetargi na odcinki dróg ekspresowych i obwodnic o szacunkowej wartości ok. 40 mld zł.
Takie wyliczenia przedstawił Zbigniew Rynasiewicz, sekretarz stanu w resorcie infrastruktury i rozwoju, podczas jednej z debat, która odbyła w ramach Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Jego organizatorem była Grupa PTWP, wydawca "Nowego Przemysłu" i portalu wnp.pl.

Jak wskazał Rynasiewicz, do 2020 r. ma zostać ukończona bazowa sieć szybkich dróg. Jednocześnie przypomniał, że w pierwszych latach poprzedniej perspektywy budżetu unijnego realizacja inwestycji była skrępowana brakiem odpowiedniego prawodawstwa.

W późniejszych latach przełożyło się to na dużą kumulację przetargów, a w efekcie obniżenie cen ofertowych i wzrost cen materiałów, co doprowadziło do problemów sektor budowlany.

W celu uniknięcia tych błędów już w ubiegłym roku GDDKiA zaczęła systematycznie ogłaszać przetargi na nowe inwestycje. Dotychczas ogłoszono kilkadziesiąt postępowań na łączną kwotę ok. 40 mld zł, z czego 35 mld zł przypada na drogi ekspresowe, a reszta na obwodnice.

GDDKiA przygotowuje się do ogłoszenia kolejnych przetargów, w tym m.in. na odcinek autostrady A1 z Pyrzowic do Częstochowy.

Rynasiewicz zwrócił też uwagę na potrzebę wypracowania dobrych relacji pomiędzy GDDKiA a branżą budowlaną. Przyznał, że ostatnie zmiany na stanowisku szefa Generalnej Dyrekcji są związane z tą kwestią.

Dodał, że dialog pomiędzy GDDKiA a wykonawcami zawsze będzie ograniczony, dlatego rolę pewnego rodzaju mediatora będzie brał na siebie resort infrastruktury i rozwoju.

Rynasiewicz zapowiedział, że strona rządowa będzie pracować nad sygnalizowanymi przez branżę budowlaną zagadnieniami, takimi jak prekwalifikacje, czy pełniejsze stosowanie standardu umów FIDIC.

Jednocześnie podkreślił, że wina za problemy branży budowlanej w ostatnich latach nie leżała tylko po stronie rządowej, ale również po stronie wykonawców. Zaznaczył, że wielu firmach wymieniono kadrę zarządzającą oraz wprowadzono nowe procedury dotyczące oceny ryzyka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: