PARTNER PORTALU
  • BGK

W przyszłym roku aquapark w Chełmie

  • chelmonline.pl    30 kwietnia 2012 - 11:38
W przyszłym roku aquapark w Chełmie

Aż 95 proc. mieszkańców chce budowy aquaparku, a 88 proc. jest zdania, że obiekt przyciągnąłby do Chełma gości z całego województwa.
Tak wynika z sondażu, który na zlecenia miasta przeprowadziła wrocławska pracownia badawcza. Wszystko wskazuje na to, że pomysł budowy aquaparku ma w końcu szansę zostać zrealizowany. Tym samym, Chełm byłby pierwszym, i jak na razie jedynym w makroregionie miastem, które zyskałoby wodne centrum rozrywki z prawdziwego zdarzenia.

– Analizujemy koszty inwestycji ale także potrzeby społeczne mieszkańców Chełma. Do najbliższego tego typu obiektu jest kilkaset kilometrów. Dlaczego nie mamy być pierwszym miastem wschodniej Polski z profesjonalnym aquaparkiem? – mówi prezydent Chełma Agata Fisz (zabierz głos/oceń prezydenta).

– Po przeprowadzonych z mieszkańcami konsultacjach społecznych jestem skłonna podjąć decyzję: „Budujemy!” – dodaje. Miejscy radni są podobnego zdania.

Małymi krokami

Plany budowy aquaparku sięgają 2009 roku. Wówczas to miasto zleciło opracowanie wstępnej koncepcji zawierającej propozycje zagospodarowania obiektu. Jej autorzy przewidzieli w dwupoziomowym chełmskim aquaparku kilka basenów, zjeżdżalnie i inne atrakcje wodne, ale także salony odnowy biologicznej, usługi związane ze SPA, kręgielnie, kawiarnie, itp. Wokół wodnego kompleksu pojawić się miały nowe alejki, urządzona zieleń i kolejne miejsca parkingowe. Na drodze do rozpoczęcia prac budowlanych stała konieczność opracowania kosztownej dokumentacji i... źródło finansowania szacowanej na co najmniej 30 milionów złotych inwestycji.

– Niestety w naszym województwie Regionalny Program Operacyjny nie przewidywał możliwości finansowania takich obiektów ze środków unijnych, a poszukiwanie chętnego do budowy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego nie udało się nawet znacznie większym od Chełma miastom. Dlatego sami spróbujemy podjąć się tego wyzwania zabiegając o pomoc finansową z budżetu państwa i województwa, a jednocześnie szukając inwestora, który partycypowałaby w kosztach inwestycji – mówi Fisz.

Zanim władze Chełma podjęły ostateczną decyzję, postanowiły przeprowadzić społeczne konsultacje i sprawdzić czy pomysł budowy aquaparku podoba się samym mieszkańcom. Zaangażowany do tego został wrocławski instytut badawczy IPC.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.