PARTNER PORTALU
  • BGK

W przyszłym roku dyskusja o Funduszu dla Śląska

  • PAP/AH    13 października 2017 - 15:13
W przyszłym roku dyskusja o Funduszu dla Śląska
Fot. Pixabay

W pierwszym kwartale przyszłego roku przedstawiciele Komisji Europejskiej przyjadą do Katowic, by m.in. kontynuować rozmowy w sprawie unijnego Programu Wsparcia Regionów Górniczych, z którego ma skorzystać także Śląsk.
• Pomysł funduszu na rewitalizację terenów poprzemysłowych oraz wsparcie rozwoju nowej działalności gospodarczej na takich obszarach nazwany potocznie jest Funduszem dla Śląska.

• Miałby on być finansowany po połowie ze środków krajowych i unijnych, a jego proponowany budżet to ok. 9 mld zł (ok. 2 mld euro).

• Polska jest trzecim, po Czechach i Słowacji, państwem, w którym zorganizowano spotkanie w sprawie Programu Wsparcia Regionów Górniczych.

Jak podało Ministerstwo Energii, w czwartek (12 października) w siedzibie resortu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej, dotyczące unijnego Projektu Wsparcia Regionów Górniczych Posiedzeniu przewodniczył Juraj Nociar, szef gabinetu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza Szefczovicza. Stronę polską reprezentowali m.in. wiceministrowie energii Grzegorz Tobiszowski i Michał Kurtyka. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz ze Śląska oraz strona społeczna.

- Na spotkaniu zaprezentowano Program Wsparcia Regionów Górniczych KE, który bazuje na funduszach europejskich, dostępnych instrumentach finansowych i pomocy technicznej w zakresie sektorów energii, klimatu, środowiska i transportu. Prace będą koordynowane przez Sekretariat Generalny Komisji Europejskiej, w ścisłej współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Energii pod politycznym nadzorem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza i we współpracy z 10 Dyrekcjami Generalnymi Komisji - podało ministerstwo.

Wśród uczestników spotkania był m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Rozmawiamy z przedstawicielami Komisji Europejskiej nad programami i rozwiązaniami, które pozwolą rekultywować tereny pogórnicze. Problem dotyczy nie tylko Śląska, ale i innych terenów w Europie. Zaprezentowano wstępną koncepcję rozwiązań wykorzystania nowoczesnych technologii i zastosowania ich w górnictwie czy w hutnictwie w naszym regionie - poinformował w piątek wojewoda.

- Komisja oczekuje od nas szerszego katalogu rozwiązań dotyczących poszczególnych zadań, dlatego będziemy nadal spotykać się, aby uzgodnić zadania i priorytety, które ewentualnie po akceptacji mogły być współfinansowane ze środków unijnych - relacjonował Wieczorek, dodając, że propozycje dotyczą nie tylko górnictwa i energetyki. - Mówimy nie tylko o energetyce, ale i kapitale ludzkim, o badaniach, rozwoju, infrastrukturze, nawet edukacji - wskazał wojewoda.

Ministerstwo Energii przedstawiło swoje propozycje dotyczące wdrażania nowych technologii bądź projektów badawczych oraz wskazano obszar terytorialny, gdzie dane inwestycje mogłyby się znaleźć. Mowa np. o Zabrzu, Gliwicach, Rudzie Śląskiej czy Sosnowcu.

Polska jest trzecim, po Czechach i Słowacji, państwem, w którym zorganizowano spotkanie w sprawie Programu Wsparcia Regionów Górniczych. Następne spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej w tej formule jest planowane w pierwszym kwartale 2018 r. w Katowicach.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.