PARTNER PORTALU
  • BGK

W remontowanym ratuszu w Strumieniu znaleziono kapsułę czasu z 1946 roku

  • PAP/TK    4 kwietnia 2018 - 13:10

XVII-w. ratusz w Strumieniu, najstarszy taki budynek w woj. śląskim, odzyskuje dawny blask. Trwa jego renowacja, która obejmuje m.in. elewacje i stary zegar na wieży. W trakcie prac remontowych, znaleziono kapsułę czasu z dokumentami i zdjęciami. Przedmiot prawdopodobnie pochodzi z 1946 roku.
Strumieński magistrat podał, że podczas prac renowacyjnych w kopule wieży ratuszowej odnaleziona została "kapsuła czasu". Metalową tubę umieszczono tam najprawdopodobniej w 1946 r. Taka bowiem data widnieje na metalowej chorągwi, która znajduje się nad kopułą. Wewnątrz znajdowały się dokumenty i fotografie. Zostały przekazane do zabezpieczenia i konserwacji przez specjalistów z Książnicy Cieszyńskiej.

"Projekt trwającego remontu ratusza zakłada również modernizację sali sesyjnej, aby miała szersze zastosowanie. Powstanie multimedialna sala konferencyjna. Nadal będzie służyła radzie miejskiej, ale jednocześnie uzupełni ofertę naszej galerii, stworzonej kilka lat temu w piwnicy ratusza. W niej organizowane są wystawy, a prezentacje multimedialne i konferencje odbywały się będą w zmodernizowanej sali. Remont, który rozpoczął się w ub.roku, potrwa do końca lipca" - powiedziała burmistrz.

Czytaj także: W Gdańsku rozpoczął się remont zabytkowego przedproża Ratusza Głównego Miasta

Gruntowny remont przeszedł zegar na ratuszowej wieży, którego mechanizm z tego powodu na pewien czas został zatrzymany. "Zegar jest nieodłącznym elementem wieży ratuszowej i wizytówką miasta" - powiedziała Grygierek.

Ratusz został wzniesiony w 1628 r. To najstarszy budynek władz miejskich w granicach obecnego woj. śląskiego. Pod koniec XVIII w. został przebudowany i otrzymał barokowy kształt. Po pożarze miasta w 1793 r. został odbudowany. Początkowo posiadał dwie kondygnacje. W XIX w. została dobudowana trzecia.

Strumień na Śląsku Cieszyńskim na kartach historii pojawił się po raz pierwszy na początku XV w. Miasto liczy obecnie ponad 3 tys. mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.