PARTNER PORTALU
  • BGK

W Rybniku otwarto pierwszą w Polsce potrójną toaletę publiczną

  • bad    24 października 2014 - 17:47
W Rybniku otwarto pierwszą w Polsce potrójną toaletę publiczną

Uruchomienie pierwszej w Polsce potrójnej toalety publicznej zbiegło się z otwarciem w ubiegły weekend nowego deptaka w centrum Rybnika. Przeszła ona, więc, prawdziwy test generalny, bo ilość osób, która przybyła na Festiwal Światła mogła zaskoczyć nawet samych organizatorów.
Nowy szalet składa się z trzech oddzielnych pomieszczeń połączonych w jeden specjalnie zaprojektowany budynek. Jest to pierwsza tego typu toaleta publiczna w Polsce. Rozwiązanie to często spotkać można w Australii, USA oraz Europie Zachodniej. Nowy szalet znajduje się tuż obok bazyliki św. Antoniego w samym centrum miasta.

Czytaj też: Smart cities: ta norma będzie rewolucją dla władz miast

Toaleta zapewnia komfortowe warunki dla aż trzech użytkowników jednocześnie, a nie tak jak w przypadku często już spotykanych toalet wolnostojących tylko jednej osoby. Jest przy tym tańsza niż inwestycja w budowę tradycyjnego murowanego szaletu, gdyż jest samoobsługowa, przez co też bardziej oszczędna. Nie wymaga zatrudniania na stałe „babci klozetowej", a jedynie uzupełniania mediów takich jak papier toaletowy oraz utrzymywania czystości tak jak w przypadku toalet jednostanowiskowych.

Z zewnątrz budynek obłożony jest estetycznymi granitowymi płytkami wzbogacony o detale ze stali nierdzewnej. Po zmroku nowy szalet posiada efektowne, ledowe podświetlenie. Po bokach budynku znalazły się natomiast dwie gabloty informujące o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w Rybniku.

Toaleta jest również komfortowo wyposażona. W środku czeka na nas muszla ze stali nierdzewnej z automatycznym spłukiwaniem, ogrzewanie podłogowe, automatyczny podajnik wody, mydła i suszarka, dodatkowy pisuar oraz dyfuzor zapachów. Nie zabrakło też elementów czuwających o nasze bezpieczeństwo takich jak: system alarmowy „Żądanie pomocy", system ppoż. kosza na śmieci, system awaryjnego zasilania, a nawet informacyjny moduł GSM dla administratora. Wszystko zostało zaprojektowane jest tak, aby nowa toaleta publiczna była jak najbardziej wandaloodporna, ale i przy tym funkcjonalna podkreśla Marcin Włodarczyk z firmy Budotechnika z Pilchowic, która jest producentem toalety.

Czytaj też: Rybnik przebuduje swój deptak

Nie zapomniano również o matkach z dziećmi, dla których w każdej kabinie znajduje się specjalny przewijak dla niemowląt. Szalet jest też w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Również ze względów bezpieczeństwa czas, który wynosi maksymalnie 15 minut dla każdego użytkownika odmierza specjalny licznik. Aby skorzystać z rybnickiej toalety wystarczy symboliczna złotówka.

Z pewnością nowy szalet miejski z powodzeniem będzie służył mieszkańcom Rybnika, który kolejny raz pokazał, że warto inwestować w nowoczesne technologie również w kwestii toalet publicznych. Marcin Włodarczyk ma nadzieje, że tego typu zestawienie stanie się popularnie również w innych miastach w Polsce. Firma ta jest już dobrze znana mieszkańcom naszego regionu oraz województwa. W ubiegłym roku zaprojektowała i wykonała charakterystyczne niebieskie gabloty dla Sytemu Informacji Kulturalnej w Rybniku, jej toalety można spotkać można tez w Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim, Sośnicowicach, Bytomiu, Katowicach oraz wielu innych miejscach, a od ponad 25 lat produkuje wiaty przystankowe dla niemalże prawie wszystkich miast i gmin naszego kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.