PARTNER PORTALU
  • BGK

W Rybniku powstaną drogi rowerowe z prawdziwego zdarzenia

  • bad    7 sierpnia 2014 - 17:29
W Rybniku powstaną drogi rowerowe z prawdziwego zdarzenia

Prezydent Rybnika przeznaczył 130 tysięcy złotych na stworzenie koncepcji sieci dróg rowerowych, uwzględniającej obecne trasy rowerowe i komunikację z sąsiednimi gminami oraz regionami.
W związku z możliwością pozyskania pieniędzy zewnętrznych na rozbudowę rybnickich tras i budowę nowych dróg rowerowych, a także mając na względzie rosnące zapotrzebowanie na ten sposób przemieszczania się, prezydent Rybnika Adam Fudali postawił na opracowanie koncepcji dróg rowerowych w mieście. W konsekwencji, już za kilka miesięcy powstanie dokument pozwalający na stworzenie rowerzystom w Rybniku warunków na europejskim poziomie.

Czytaj też: Drogi rowerowe będą traktowane jak inwestycje celu publicznego

- Obecnie jesteśmy na etapie sprawdzania technicznych możliwości budowania nowych dróg rowerowych i adaptacji istniejących tras. Chciałbym, aby pierwsze efekty naszych prac rowerzyści zauważyli już przyszłym roku - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika. Obecnie budujemy dwukilometrową drogę rowerową wzdłuż remontowanych odcinków ulicy Rudzkiej oraz 400 metrów drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Podmiejskiej - dodaje prezydent.

Wzorem mają tu być m.in. sprawdzone rozwiązania holenderskie. Zapowiadane drogi rowerowe mają posiadać asfaltową nawierzchnię oraz niezbędną infrastrukturę, w tym parkingi rowerowe i centrum przesiadkowe np. w okolicy dworca komunikacji miejskiej. Powstaną też wytyczne do projektowania nowych dróg rowerowych.

Czytaj też: Rybnik przebuduje swój deptak

Rybnik posiada ponad 100 kilometrów szlaków rowerowych. W większości biegną one poza terenami należącymi do miasta, a są to przede wszystkim tereny nadleśnictwa, elektrowni i osób prywatnych. Dbając o nie, miasto przeznacza co roku około 80 tysięcy złotych na odtwarzanie oznakowania tras rowerowych, często niszczonego przez wandali. Na bieżąco prowadzone są też prace modernizacyjne szlaków na terenach miejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2014-08-09 00:07:45

    Na rowerach, wszędzie, Chojraki śmigają, Choć do takiej jazdy Żadnych praw nie mają.
  • Aktywna Mobilność, 2014-08-08 11:17:39

    Oprócz budowy dróg rowerowych ważne są również inicjatywy uspokajania ruchu na ulicach, wzdłuż których nie ma miejsca na ich tworzenie. To podnosi jakość życia i bezpieczeństwo wszystkich "użytkowników" miasta.