PARTNER PORTALU
 • BGK

W Rybniku powstanie park kulturowy

 • PAP/AT    5 stycznia 2016 - 12:25
W Rybniku powstanie park kulturowy
Lokalne władze są przekonane, że dzięki utworzeniu parku kulturowego śródmieście przyciągnie więcej mieszkańców i turystów (fot.rybnik.eu/L. Tyl)

W Rybniku ma powstać park kulturowy, który obejmie ponad 120 hektarów śródmieścia. Lokalne władze chcą w ten sposób uporządkować i poprawić atrakcyjność tej przestrzeni. Tworzenie parków kulturowych jest jedną z kilku form ochrony zabytków w Polsce.
Jak podały służby prasowe magistratu, prace nad stworzeniem parku kulturowego właśnie się rozpoczęły. Ma on objąć obszar śródmieścia o powierzchni około 121 hektarów.

"Mamy prawo korzystać z przestrzeni miasta i wszelkich jego dobrodziejstw. Jednocześnie mamy obowiązek ochrony tej przestrzeni. Utworzenie na terenie śródmieścia parku kulturowego daje możliwość ochrony jego wyjątkowego charakteru oraz wprowadzenia ładu estetycznego w mieście. Dziś centrum miasta wymaga uporządkowania, a stworzenie parku kulturowego będzie narzędziem do poprawy jego atrakcyjności" - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Lokalne władze są przekonane, że dzięki utworzeniu parku kulturowego śródmieście przyciągnie więcej mieszkańców i turystów. Część obszaru, która ma zostać do niego włączona jest objęta ochroną konserwatorską. Na jego obszarze znajduje się wiele obiektów wpisanych do rejestru zabytków i ujętych w gminnej ewidencji zabytków.

Park kulturowy powstanie dzięki uchwale, która ma wkrótce zostać podjęta przez radnych (wcześniej, na grudniowej sesji, radni zaakceptowali pomysł rozpoczęcia prac nad utworzeniem parku). Będzie ona zakładała ochronę krajobrazu kulturowego parku oraz uporządkowanie, zachowanie i właściwe kształtowanie krajobrazu kulturowego i historycznego charakteru najstarszej części miasta.

Przepisy te określą np. jakie będą mogły być w tym obszarze elewacje, reklamy, zasady prowadzenia działalności czy porządkowania terenu. Utworzenie parku kulturowego ma też ułatwić pozyskanie dofinansowania na remont zabytków.

Obecnie nie ma uregulowań prawnych dotyczących wielu tych kwestiach, a jeśli są, to droga administracyjna do ukarania osób nieprzestrzegających przepisów jest długa. Po utworzeniu parku kulturowego za naruszenie zasad straż miejska będzie mogła od razu karać mandatami - wskazuje magistrat.

Tworząc park kulturowy Rybnik chce wzorować się m.in. na miastach, gdzie tą formą ochrony zostały objęte tereny starówek. Wraz z uchwałą o parku kulturowym prezydent Rybnika przygotowuje projekt uchwały regulujący kwestię dotyczące reklam, obiektów małej architektury i ogrodzeń na terenie miasta. Obie uchwały będą się wzajemnie uzupełniać, aby w jak największym stopniu uporządkować przestrzeń miasta, a w szczególności jej centralną część, czyli najbardziej uczęszczaną przez mieszkańców i turystów.

Park kulturowy w Rybniku powinien powstać za kilka miesięcy. "Przed podjęciem ostatecznych decyzji chcemy przeprowadzić konsultacje społeczne - tak, by mieszkańcy włączyli się w dyskusję na ten temat i wyrażali własne opinie" - zaznaczyła asystentka prezydenta Rybnika Agnieszka Skupień.

Według Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w całej Polsce jest obecnie 30 parków kulturowych. W woj. śląskim taki status ma m.in. hałda popłuczkowa w Tarnowskich Górach, która jest pamiątką po powstałej w XVIII w. kopalni srebra i ołowiu Fryderyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.