PARTNER PORTALU
  • BGK

W Sopocie powstanie pierwsze na Pomorzu centrum opieki geriatrycznej

  • JS    18 kwietnia 2017 - 21:32
W Sopocie powstanie pierwsze na Pomorzu centrum opieki geriatrycznej
W Sopocie, w porównaniu z innymi miastami w województwie pomorskim i Polsce, mieszka najwięcej osób w podeszłym wieku. (fot. miasto.sopot.pl)

Diagnostyka, rehabilitacja, pomoc psychologiczna, a wszystko to w jednym dobrze wyposażonym miejscu. W Sopocie, dzięki unijnym funduszom, powstanie pierwsze i jedyne na Pomorzu centrum opieki geriatrycznej.
• W Sopocie, w porównaniu z innymi miastami w województwie pomorskim i Polsce, mieszka najwięcej osób w podeszłym wieku.

• Osoby starsze stanowią ok. 25 proc. mieszkańców Trójmiasta oraz ok. 30 proc. Sopotu.

Centrum będzie działało w Wojewódzkim Zespole Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko. – To ogromny zastrzyk środków unijnych. Udało się pokonać wszystkie problemy, które stały na drodze. Dzisiaj podpisujemy niezwykle ważną umowę, która ma zmienić kształt rzeczywistości geriatrycznej, której nie ma w Pomorskiem – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Ma to być modelowy ośrodek kompleksowej, zintegrowanej opieki nad osobami starszymi, tzn. w wieku powyżej 60 lat, który powstanie w 2019 r.

W przyszłości będzie można skorzystać z: konsultacji telemedycznych dla lekarzy POZ, świadczeń z zakresu teleopieki dla osób starszych, współpracy z lokalnymi centrami opieki społecznej i pomocy rodzinie, m.in. szkoleń, a także sieci świetlic terapeutycznych w terenie.

W Sopocie, w porównaniu z innymi miastami w województwie pomorskim i Polsce, mieszka najwięcej osób w podeszłym wieku. Osoby starsze stanowią ok. 25 proc. mieszkańców Trójmiasta oraz ok. 30 proc. Sopotu. Specjalistyczna opieka geriatryczna pozwala lepiej i skuteczniej rozwiązywać problemy zdrowotne osób starszych, umożliwiając im bardziej komfortowe i samodzielne funkcjonowanie. – To wyjście do przodu, na Europę, na świat, kiedy ludzi leczy się na oddziałach geriatrycznych. Droga do niej to była droga przez mękę – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – To będzie najnowocześniejszy oddział na Pomorzu i drugi po Lęborku – dodał prezydent.

Wartość projektu to około 25 mln zł, z czego z funduszy europejskich przeznaczono ponad 19 mln zł. Kwota blisko 5 mln to tzw. wkład własny, który poniesie Sopot. Pieniądze zostaną wydane na rozbudowę Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego, zakup sprzętu medycznego i wyposażenia. Do centrum geriatrii będą kupione: tomograf komputerowy, cyfrowy aparat rentgenowski, densytometr do badania gęstości kości, aparaty EKG i USG oraz sprzęt do intensywnego nadzoru. Dla seniorów będą też dostępne m.in. urządzenia do światłolecznictwa, elektroterapii, magnetoterapii, krioterapii ultradźwiękowej, terapii ultradźwiękami i promieniami laserowymi. Projekt przewiduje również szkolenia i kursy dla personelu lekarskiego, pielęgniarskiego, fizjoterapeutów i rehabilitantów. Planowany termin realizacji to III kwartał 2019 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • danderek, 2017-04-19 14:29:34

    Brawo!. takie centra powinny powstawać w całej Polsce.