PARTNER PORTALU
  • BGK

W starym budynku krakowskiego dworca powstanie kino

  • PAP    27 listopada 2014 - 16:16
W starym budynku krakowskiego dworca powstanie kino

fot.pixabay.com

PKP SA uzyskało wstępną zgodę małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków na koncepcję utworzenia kina w zabytkowym budynku dawnego dworca kolejowego Kraków Główny. Według planów kino dysponujące około 10 salami powinno rozpocząć działalność w 2016 r.
"W koncepcji, która uzyskała wstępną aprobatę konserwatora zabytków jest około 10 sal kinowych, a wiele elementów zabytkowych zostało zachowanych" - wyjaśnił członek zarządu PKP SA Jarosław Bator.

Według niego zabytek utrzyma niezmienioną elewację i bryłę. Widzowie kina będą kupować bilety na seanse w odrestaurowanych dawnych kasach kolejowych.

Jak podkreślił przedstawiciel spółki, publiczna funkcja dawnego dworca pozwoli na udostępnienie go mieszkańcom i turystom w dużo większym stopniu, niż gdyby urządzono tam np. biura. "Będzie tam wiele nawiązań do kolei, wiele elementów związanych z koleją. Będziemy nad tym czuwać, żeby goście nie zapomnieli, że kiedyś był tam dworzec" - podkreślił.

Czytaj też: Teatr a kino - rewolucyjny projekt edukacyjny dla poznańskich gimnazjalistów

Dodał, że obecnie trwają negocjacje w sprawie najmu budynku z jednym z operatorów kinowych w Polsce. Jego nazwy na razie nie ujawnił.

Podpisanie umowy z operatorem spodziewane jest w drugim kwartale 2015 r., po czym rozpoczną się prace budowlane. Pierwsze seanse w nowym kinie mogą się odbyć w 2016 r.

Budynek dawnego dworca Kraków Główny znajduje się w samym centrum miasta, niedaleko Plant i Rynku. Jak podaje Michał Rożek w "Przewodniku po zabytkach i kulturze Krakowa", gmach otwarto w 1847 roku, kiedy Kraków zyskał stałe połączenie kolejowe z Krzeszowicami, Chrzanowem i Jaworznem, a dalej Śląskiem. Była to tzw. kolej północna, nazwana imieniem cesarza Franciszka Józefa. Neogotycki budynek wzniesiono według projektu wrocławskiego architekta Piotra Rosenbauma. W 1910 r. dworzec gruntownie odnowiono, niszcząc jego neogotycką architekturę, ale zachowując pierwotną bryłę.

Dworzec przestał pełnić swoją kolejową funkcję w lutym tego roku, kiedy otwarto nowy dworzec Kraków Główny, zlokalizowany całkowicie pod ziemią, bezpośrednio pod peronami kolejowymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: