PARTNER PORTALU
  • BGK

W Suwałkach powstało Centrum Transferu Technologii

  • PAP    28 sierpnia 2014 - 11:43
W Suwałkach powstało Centrum Transferu Technologii

14,5 mln zł kosztowało Centrum Transferu Technologii (CTT) przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach (Podlaskie). CTT będzie prowadzić badania wspierające rozwój przedsiębiorczości.
CTT to obiekt trzykondygnacyjny o powierzchni ponad 1,4 tys. metrów kwadratowych połączony z uczelnią. W Centrum Transferu Technologii są cztery laboratoria z zakresu chemii spożywczej oraz jedno z budownictwa. Powstało także centrum administracyjno-konferencyjne.

Jak powiedział prorektor PWSZ w Suwałkach ds. promocji i rozwoju Jarosław Kuczyński, centrum będzie służyło połączeniu nauki i biznesu. "Prowadzone badania będą pozwalały rozwijać się firmom, które w tej części Polski nie mają tak nowoczesnych laboratoriów" - dodał.

Jak poinformował, są już firmy, np. z branży mleczarskiej zainteresowane współpracą z uczelnią. PWSZ poszukuje kolejnych spółek nastawionych na rozwój i innowacyjność.

"Zapewnimy biznesowi zaplecze laboratoryjne i naukowe, by mogły powstawać tutaj nowe technologie i produkty, które firmy będą mogły wdrażać" - powiedziała rzeczniczka PWSZ Ewa Krzesicka. Dodała, że wiele firm trzeba będzie przekonać o potrzebie współpracy z nauką i to - według niej - będzie trudnym zadaniem.

W laboratoriach CTT, oprócz badań nad nowymi produktami, będzie można także zbadać już istniejące produkty oraz warzywa i owoce.

W laboratorium budownictwa jest urządzenie, które bada wytrzymałość różnych konstrukcji budowlanych. Do laboratorium może zbadać np. maksymalne obciążenie, jakie może wytrzymać most drogowy.

Projekt sfinansowano w 85 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, a w 15 proc. ze środków własnych uczelni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.