PARTNER PORTALU
  • BGK

W Szynwałdzie otwarto wielofunkcyjną bibliotekę

  • propertydesign.pl    17 marca 2015 - 11:23
W Szynwałdzie otwarto wielofunkcyjną bibliotekę

Biblioteka w Szynwałdzie, fot. Jarosław Matla/propertydesign.pl

Niedawno otwarta biblioteka w Szynwałdzie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnej społeczności na budynek będący nie tylko wypożyczalnią książek, ale także lokalnym centrum kultury - przestrzenią dla spotkań autorskich, warsztatów edukacyjnych i wystaw.
Działka na której usytuowany jest obiekt to tarasowane zbocze znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Dwukondygnacyjny budynek składa się z prostej, nakrytej popielatym dwuspadowym dachem bryły piętra oraz mocno przeszklonego parteru.

Górna część biblioteki to niemal pozbawiona okien biała bryła, która dynamicznie przegina się w połowie swojej długości. Parter natomiast, ukształtowany został w sposób przypominający wstęgę  pionowych drewnianych żaluzji przedzielonych dużymi przeszkleniami. "Wstęga" podążając za dynamicznymi wypukłościami i wklęśnięciami parteru oplata cały budynek. Dzięki tarasowemu ukształtowaniu terenu w sposób naturalny uzyskano łatwy dostęp z zewnątrz do obu kondygnacji biblioteki. Mocno przeszklony parter budynku otwiera się na nieregularny plac z licznymi miejscami do siedzenia.

Obiekt składa się z dwóch elementów funkcjonalnych: części bibliotecznej oraz sali wielofunkcyjnej z zapleczem. Część biblioteczna to szereg otwartych, przenikających się przestrzeni poszczególnych podfunkcji: wypożyczalni książek, czytelni czasopism, enklawy przeznaczonej dla dzieci, czytelni multimedialnej oraz oddzielnych pomieszczeń czytelni tradycyjnej i pracowni komputerowej. Szerokie wachlarzowe schody komunikują piętro oraz ten fragment parteru, który zajmuje cześć biblioteczna. Obie funkcje połączone są wspólnym holem. Sala wielofunkcyjna jest obszernym, wysokim na dwie kondygnacje pomieszczeniem, mieszczącym do stu pięćdziesięciu osób jednocześnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2015-03-17 20:57:19

    Ludzie. Biblioteki Tłumnie odwiedzajcie I tam z wartościowych Książek korzystajcie.