PARTNER PORTALU
  • BGK

W Tarnowie oddano dworzec po remoncie

  • PAP    14 listopada 2010 - 14:08

W Tarnowie oddano w sobotę do użytku dworzec kolejowy PKP. Po Krakowie jest to największy dworzec kolejowy w Małopolsce.
Kolejarze prognozują, że z dworca będą korzystać kibice jadący pociągiem na Ukrainę podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. 

Remont dworca rozpoczął się w 2007 r. Inwestycja była realizowana w dwóch etapach, od 2007 r. do 2008 r. i od 2009 r. do jesieni 2010 r. Zakończenie prac nastąpiło w setną rocznicę oddania tarnowskiego dworca do użytku.

- Kolej nowoczesna, z piękną bogatą tradycją, to marzenie wielu ludzi kolei z pasją, ale - co ważniejsze - to wielkie oczekiwanie pasażerów - powiedział podczas uroczystości prezes PKP S.A. Andrzej Wach, zapowiadając dalsze inwestycje.

W wyniku remontu tarnowski dworzec odzyskał swój wygląd sprzed stu lat. Odnowiono elewację budynku i jego wnętrze, wymieniono podłogi, stolarkę okienną i drzwiową, instalacje CO, wodno-kanalizacyjną, elektryczną i teletechniczną - także przed gmachem budynku. Prace nie ominęły również fundamentów, które trzeba było wzmocnić.

Wnętrze tarnowskiego dworca PKP po remoncie przypomina wnętrza eleganckich hoteli z epoki. Metamorfozie tarnowskiego dworca PKP towarzyszyła zmiana wyglądu znajdującego się przed nim placu. Teren ten zyskał nową nawierzchnię z kostki porfirowej i bazaltowej oraz odpowiednie oświetlenie. O pietyzmie, z jakim wykonano ten remont, może świadczyć fakt, że inwestor aż z Anglii sprowadzał płyty na posadzki, a z Włoch kostkę brukową, która najbardziej przypomina tę z czasów Franciszka Józefa.

Obecny na uroczystości oddania dworca do użytku minister infrastruktury Cezary Grabarczyk wyraził nadzieję, że obecny skrót PKP dzięki tarnowskiemu dworcowi będzie teraz odczytywany jako "Polacy Kochają Pociągi".

Dworzec w Tarnowie, po dworcu w Krakowie, obsługuje największą liczbę pasażerów w województwie małopolskim. Leży na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków kolejowych - Wrocław-Katowice-Kraków-Przemyśl-Lwów i Tarnów-Nowy Sącz-Muszyna-Bratysława-Wiedeń-Budapeszt.

Czytaj też:

Remont dworca w Luboniu 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.