PARTNER PORTALU
  • BGK

W Toruniu otwarto drugą część Trasy Średnicowej Północnej

  • bad/PAP    10 października 2015 - 14:10
W Toruniu otwarto drugą część Trasy Średnicowej Północnej

W Toruniu oddano do użytku II odcinek Trasy Średnicowej Północnej. Fot. UM Toruń

Druga część Trasy Średnicowej Północnej - o długości 3 km - omijająca śródmieście Torunia, została w piątek oddana do użytku. Całkowity koszt projektu sięgnął 121 mln zł, z czego 30 mln zł stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Nowy odcinek trasy łączy ulice Marii Skłodowskiej-Curie i Grudziądzką. Pozwala ominąć zatłoczone ulice w sąsiedztwie zespołu staromiejskiego, a także jest alternatywą dla przebiegających przez miasto dróg krajowych 80 i 91.

Dzięki trasie łatwiej będzie podróżowało się zjeżdżającym z autostrady A1 czy nowego mostu przez Wisłę, a kierującym się do północnej lub zachodniej części miasta.

Budowa kosztowała 107 mln zł

W ramach inwestycji powstały dwie jezdnie dwupasmowe i droga rowerowa, przebudowano trzy skrzyżowania i tory tramwajowe, zbudowano estakadę drogową nad linią kolejową ze zjazdami, kładkę dla pieszych i tunel pod nasypem dla pieszych i rowerzystów. Oprócz tego zainstalowano oświetlenie i sygnalizację świetlną, przebudowano sieci ciepłownicze, wodociągowe i kanalizacyjne oraz zagospodarowano otoczenie.

Zanim przystąpiono do budowania drogi, konieczne było zlikwidowanie ponad 300 ogródków działkowych i zburzenie kilku budynków.

Wykonawcą inwestycji była firma Skanska, a sama budowa kosztowała 107 mln zł.

W połowie ub. roku zakończony został pierwszy etap budowy Trasy Średnicowej Północnej o długości 1,5 km - od ul. Grudziądzkiej do ul. Chełmińskiej, który kosztował 35 mln zł.

Dzięki powstaniu obu odcinków trasy szybciej, wygodniej i bezpieczniej można przejechać pomiędzy osiedlami Rubinkowo, Mokre i Chełmińskie, a także w ogóle ze wschodu na zachód miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.