PARTNER PORTALU
  • BGK

W toruńskich młynach praca wre

  • GK    11 stycznia 2013 - 17:51
W toruńskich młynach praca wre

W miejscu, gdzie powstaje Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” i Toruński Inkubator Technologiczny prowadzone są roboty wykończeniowe, natomiast w część przyszłego Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży rozbiórki i zbrojenia.
Interaktywne muzeum nauki, inkubator technologiczny dla przedsiębiorców oraz miejsce spotkań młodzieży z całego świata - te trzy placówki znajdą się w obiektach dawnych młynów Richtera przy ul. Kościuszki w Toruniu. Trwa adaptacja zabytkowych budynków, finansowana z funduszy miejskich i unijnych.

- Kontynuujemy prace związane z adaptacją części obiektu na potrzeby Centrum Nowoczesności i Toruńskiego Inkubatora Technologicznego. W tej chwili prowadzone są roboty wykończeniowe - mówi dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Marcin Maksim.

- Drugą częścią zadania jest adaptacja budynku na Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży, gdzie trwają prace stanu surowego. Wykonawca prowadzi prace wyburzeniowe.

- W części budynku, gdzie znajdować się będzie Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży zostały rozebrane stropy drewniane. W związku z tym zamontowane zostały rozpory tymczasowe w celu zapobieżenia złożenia się ścian budynku - powiedział kierownik budowy z firmy Pol-Aqua Jakub Mackiewicz.

- Do rozbiórki zostały nam jeszcze silosy. Wylane zostały też ławy i stropy fundamentowe, wylewamy ściany i słupy, wykonywana jest klatka schodowa. Robotnicy przygotowują się również do wylania stropu nad parterem, gdzie układane jest obecnie zbrojenie.

Według planów gotowość do odbioru Centrum Nowoczesności i Toruńskiego Inkubatora Technologicznego wykonawca powinien zgłosić do 15 marca 2013 roku, natomiast MCSM do listopada 2013.

Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy" zajmie najwyższą część w kompleksie młynów. To interaktywne muzeum, w którym zwiedzający będą poznawać różne dziedziny nauki poprzez zabawę, eksperyment, udział w doświadczeniach i samodzielnych obserwacjach. Kilka kondygnacji, poświęconych różnym dziedzinom nauki, połączy przebiegające z góry do dołu Wahadło Foucaulta.

Inwestycja jest prowadzona ze środków miasta i funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowity koszt projektu wynosi prawie 32,4 mln zł, z czego 35 proc. to wkład miasta.

Celem Toruńskiego Inkubatora Technologicznego będzie wspieranie rozwoju przedsiębiorczości poprzez ułatwienie dostępu do nowoczesnych technologii i osiągnięć naukowych. Jego oferta będzie skierowana do firm rozpoczynających działalność i już funkcjonujących w branży IT. Inkubator zajmie górną część budynku - dwa ostatnie piętra. Koszt inwestycji to 14,5 mln zł (75 proc. to wkład unijny).

Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży będzie miejscem wymiany młodzieży szkolnej i akademickiej z całego świata, wspierającym integrację europejską oraz promującym aktywne formy wypoczynku i turystyki. Całkowita wartość projektu wynosi prawie 24 mln zł, z czego 60 proc. kwoty - ponad 14,3 mln zł - to środki RPO WK-P, a pozostała kwota - 9,5 mln zł - wkład własny Gminy Miasta Toruń.

MCSM zajmie środkowy gmach w kompleksie młynów. Znajdzie się w nim nowoczesna, spełniająca europejskie standardy baza noclegowa dla 96 osób, sala audiowizualna i konferencyjna, pokój gier, świetlica, wypożyczalnia sprzętu turystycznego i sportowego, informacja turystyczna, sklepik z pamiątkami i kawiarenka internetowa z bezprzewodowym dostępem do Internetu (hot-spot).

Na zewnątrz powstanie wielofunkcyjne boisko sportowe, ławki, grill, stoły i miejsca na ogniska, a także chodniki, parkingi i oświetlenie. Obiekty i teren będą monitorowane. Koszt adaptacji to niespełna 18,4 mln zł brutto.

Młyny Rychtera lub inaczej Młyny Toruńskie powstawały od roku 1881 do lat 40. XX w. Do czasu zamknięcia w 1989 r., był to jeden z największych parowych młynów zbożowych na Pomorzu, o łącznej powierzchni 10 606 m2 i kubaturze 44 828 m3. Ogromna bryła budynku z czerwonej cegły jest doskonale widoczna w promieniu kilku kilometrów z racji swojego położenia na dużej, otwartej przestrzeni.

Atutem nieruchomości jest bardzo atrakcyjna lokalizacja w sąsiedztwie ruchliwej arterii, łączącej centrum Torunia ze wschodnimi dzielnicami, obok dworca PKP Toruń Wschodni i planowanego przebiegu Trasy Średnicowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.