PARTNER PORTALU
  • BGK

W Tychach będzie pierwszy aquapark zasilany energią z biogazowi

  • PAP    30 września 2014 - 17:37
W Tychach będzie pierwszy aquapark zasilany energią z biogazowi

Do wiosny 2017 r. w Tychach (Śląskie) ma powstać aquapark, zasilany w energię dzięki biogazowi z miejscowej oczyszczalni ścieków. Najniższą ofertę w przetargu na jego budowę złożył Mostostal Warszawa, który chce wybudować obiekt za niespełna 93,2 mln zł netto.
O otwarciu ofert w postępowaniu przetargowym na wybór generalnego wykonawcy poinformował inwestor - Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej (RCGW) w Tychach. Wpłynęło pięć ofert, z których trzy mieściły się w założonym budżecie. Różnica w kosztach między najtańszą a najdroższą ofertą wyniosła 15 proc.

Kolejną najtańszą, obok zwycięskiej, ofertę, złożyło konsorcjum Warbudu i firmy Mercury Engineering Polska - na ponad 94,7 mln zł. Najdroższa oferta opiewała na blisko 108 mln zł.

Oferenci mogą jeszcze złożyć odwołania. Prezes RCGW Zbigniew Gieleciak poinformował, że umowa z wykonawcą powinna zostać podpisana jesienią, prawdopodobnie w listopadzie. Od tego czasu firma będzie miała 29 miesięcy na realizację. Prace mają ruszyć zimą. Aquapark ma być otwarty wiosną 2017 r.

50 mln zł na budowę ma pochodzić z przewidzianego na 10 lat programu obligacji (ich oprocentowanie ma wynieść 2,93 proc. rocznie); agentem emisji ma być bank Pekao SA. Inwestor zawarł też z samorządem umowę rekompensaty, gwarantującą stabilność finansową przedsięwzięcia - w ramach tej umowy miasto powierzy spółce jedno ze swoich ustawowych zadań w zakresie sportu i rekreacji. Pozostała część to środki własne inwestora.

Czytaj tez:  Andrzej Dziuba: Tychy mają pieniądze na inwestycje

Tyski aquapark ma być pierwszym tego typu obiektem w Polsce, który będzie samowystarczalny energetycznie. Inwestor to samorządowa spółka zarządzająca tyską oczyszczalnią ścieków. Od kilku lat z osadów ściekowych i innych odpadów wytwarzany jest tam biogaz, służący do produkcji ciepła i prądu. Wydziela się go tyle, by zapewnić zaopatrzenie w energię całej oczyszczalni; nadwyżka jest sprzedawana do sieci.

Czytaj tez:  Czy aquaparki rzeczywiście zatapiają samorządy?

Plan zakłada, że biogazu wystarczy również na zasilenie w prąd zarówno oczyszczalni, jak i aquaparku, przez cały rok. Latem wystarczy także energii cieplnej, natomiast w okresie zimowym przejściowo może być potrzebne niewielkie uzupełnienie energią z sieci. Eksperci wyliczyli, że taki sposób zaopatrzenia obiektu w energię da oszczędności rzędu kilku mln zł rocznie.

W celu doprowadzenia biogazu z oczyszczalni do aquaparku trzeba zbudować ok. 6-kilometrowy rurociąg i rozbudować infrastrukturę na terenie oczyszczalni. To koszty, które pokryje inwestor - ta część przedsięwzięcia nie była przedmiotem przetargu.

W obiekcie, oprócz strefy basenowej, rekreacyjnej i sportowej, znajdzie się też unikatowe centrum edukacyjne, obrazujące właściwości wody. Kubatura budowli wyniesie 109 tys. m sześc., powierzchnia użytkowa 16 tys. m kw., z czego 1,7 tys. m kw. to powierzchnia basenów (z tego 400 m kw. to baseny zewnętrzne). Będą też rozmaite zjeżdżalnie i inne atrakcje. Samorząd wydał już pozwolenie na budowę aquaparku, wybrano również tzw. inżyniera kontraktu.

Biznesplan zakłada, że obiekt będzie odwiedzać średnio ok. 800 osób na dobę, czyli ok. 300 tys. rocznie. Będzie to czwarty park wodny w aglomeracji katowickiej. Trzy inne działają już w Tarnowskich Górach, Dąbrowie Górniczej i Rudzie Śląskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • moro, 2014-10-13 12:36:53

    Pan Gieleciak to prawdziwy manager,ma dobre pomysły szkoda,że nie jest prezydentem!