PARTNER PORTALU
  • BGK

W Tychach powstaną wielopoziomowe parkingi

  • PAP    29 grudnia 2011 - 16:34
W Tychach powstaną wielopoziomowe parkingi

Już za dwa lata w Tychach powstaną dwa nowoczesne, wielopoziomowe parkingi, a mieszkańcy będą jeździć po mieście nowymi trolejbusami korzystającymi z wyremontowanej i przebudowanej trakcji.
Wszystko to dzięki wspólnemu, wartemu 800 mln zł projektowi miasta i spółki Tramwaje Śląskie. Jego realizacja niemal w połowie zostanie sfinansowana z Funduszu Spójności. Umowa w tej sprawie zostanie podpisana w najbliższy piątek w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie (zabierz głos/oceń prezydenta).

O dofinansowanie kosztownej inwestycji Tychy (zabierz głos/oceń prezydenta) i Tramwaje Śląskie starały się od lipca 2008 roku. Wtedy projekt o nazwie „Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” znalazł się na liście Projektów Indywidualnych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

„Cieszy mnie to, że tyskie projekty są tak dobrze oceniane, a przede wszystkim, że po raz kolejny udało nam się otrzymać wsparcie finansowe na realizację kluczowych inwestycji w mieście. Ważny jest każdy milion, jaki pozyskamy, a gdy jest tych milionów – tak jak w tym przypadku – ponad trzydzieści pięć, to radość jest jeszcze większa” – powiedział prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Cały projekt został podzielony na dwa podprojekty: jeden realizowany przez Tramwaje Śląskie SA, a drugi – przez Miasto Tychy i Tyskie Linie Trolejbusowe Sp. z o.o. W ramach pierwszego zostanie zmodernizowana i rozbudowana infrastruktura tramwajowa oraz zakupiony nowy tabor, druga część projektu to m.in. budowa parkingów. Wartość drugiego podprojektu to ponad 74 mln zł, z czego prawie połowa inwestycji zostanie sfinansowana z Funduszu Spójności.

„Tyski projekt przewiduje budowę dwóch węzłów przesiadkowych w postaci wielopoziomowych parkingów typu Park & Ride oraz modernizację i budowę sieci trakcji trolejbusowej wraz z zakupem piętnastu nowoczesnych trolejbusów niskopodłogowych” – wyjaśnia naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich w tyskim magistracie, Bożena Nowak.

Jeden z parkingów stanie obok wyremontowanego dworca, a drugi przy lodowisku, czyli przy początkowym i końcowym przystanku Szybkiej Kolei Regionalnej (SKR) relacji Tychy – Katowice (zabierz głos/oceń prezydenta).

„Chcemy zachęcić zmotoryzowanych mieszkańców, by jednak zostawili auto na parkingu i przesiedli się do pociągu. Dlatego w Tychach inwestujemy w infrastrukturę kolejową, w maju przyszłego roku będą gotowe trzy nowe stacje przesiadkowe Szybkiej Kolei Regionalnej – Tychy Lodowisko, Tychy Centrum przy ul. Grota-Roweckiego oraz Tychy Bielska, w zeszłym roku wyremontowaliśmy dworzec” – dodał prezydent Dziuba.

Projekt nowych parkingów jest już gotowy, jesienią 2012 mają ruszyć roboty budowlane i potrwają blisko rok – w drugiej połowie 2013 roku wielopoziomowe parkingi mają być gotowe. 15 nowoczesnych trolejbusów trafi do Tychów najprawdopodobniej pod koniec 2012 roku, wtedy rozpocznie się też w mieście modernizacja trakcji trolejbusowej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.