PARTNER PORTALU
  • BGK

W Tychach powstanie nowy stadion

  • PAP    22 marca 2010 - 20:43
W Tychach powstanie nowy stadion

100 mln złotych ma kosztować nowy stadion piłkarski w Tychach z zadaszoną widownią dla 15 tysięcy kibiców. Wizualizacja projektu zaprezentowana została w poniedziałek.
– Chcemy, aby stadion powstał jak najszybciej. Mam nadzieję, że do końca roku 2012 będzie gotowy – powiedział prezydent miasta Andrzej Dziuba.

W planie inwestycyjnym Tychów na najbliższe dwa lata przeznaczono na realizację inwestycji 70 mln złotych. Samorząd stara się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, podobnie jak to miało miejsce przy modernizacji lodowiska i budowie hali sportowej.

– Rozwój infrastruktury sportowej w mieście przebiega etapami. Modernizacja lodowiska kosztowała ponad 30 mln złotych, budowa hali – 26 mln. Wcześniej niż rząd zaczęliśmy budować boiska ze sztuczną trawą dla młodzieży. Mamy ich 32 i planujemy kolejne. Trzeba patrzeć w przyszłość. GKS Tychy nie będzie przecież wiecznie grał w drugiej lidze, z drugiej strony mieliśmy już problemy z dopuszczeniem starego stadionu do rozgrywek. Wybraliśmy opcję obiektu na 15 tysięcy miejsc. Jeżeli GKS w przyszłości zagra w europejskich pucharach i potrzebny będzie większy stadion – to zawsze pozostanie Śląski – dodał Dziuba.

Projekt stadionu przygotowała krakowska firma PERBO-PROJEKT.– Nowy stadion powstanie w miejscu obecnego. Podczas trwania inwestycji będzie możliwe korzystanie z niego przez piłkarzy. Przerwa w rozgrywkach zostanie wykorzystana na montaż podgrzewanej murawy. Całość trybun zostanie przykryta dachem z blachy tytanowo-cynkowej. Stadion będzie spełniał wymogi UEFA trzeciej klasy, czyli na przykład niezbędne do rozgrywania meczów Ligi Mistrzów. Na szatnie dla każdej z drużyn zaplanowaliśmy po 600 metrów kwadratowych, łącznie z zapleczem do odnowy biologicznej. Trybuny na żelbetowej konstrukcji znajdą się blisko murawy, co zapewni dobrą widoczność kibicom – powiedział przedstawiciel projektanta Andrzej Wiszowaty.

Trybuna VIP pomieści 750 osób. Zaplanowano także kompleks gastronomiczno-konferencyjny i powierzchnie do komercyjnego wynajęcia. Dokumentacja projektowa ma być gotowa do września. Później zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie prac.

– Nie zakładamy, że będziemy na stadionie zarabiać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że podobnie jak do lodowiska będziemy musieli dokładać. Miasto jest od tego, by utrzymać obiekty sportowe. Nasze kluby korzystają z nich za złotówkę plus VAT – stwierdził prezydent.

– Stadion to dla klubu wspaniały prezent, który bardzo nam pomoże. Także w wymiarze finansowym. Już teraz 75 procent rozmów z potencjalnymi sponsorami rozbija się o infrastrukturę. Więc na pewno będzie nam łatwiej – podkreślił prezes tyskiego GKS Łukasz Jachym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • walter, 2010-03-22 22:08:16

    ciekawe ile z tej kwoty wpadnie na prywatne konto pana Dziuby, pewnie sporo więcej niż za głośny remont lodowiska.