PARTNER PORTALU
  • BGK

W tym roku na Mazurach remont m.in. Kanału Jeglińskiego

  • pap    17 stycznia 2015 - 11:25

- Zarządca mazurskich jezior, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, zamierza w tym roku remontować Kanał Jegliński w Karwiku i przebudować jaz Krutyń na rzece Krutyni - poinformowała rzeczniczka RZGW Urszula Tomoń.
RZGW w 2015 roku planuje odbudowę brzegów i udrożnienie Kanału Jeglińskiego w miejscowości Karwik.

Rzecznik RGZW Urszula Tomoń poinformowała PAP, że całkowity koszt prac na tym kanale szacowany jest na 14,8 mln zł, a ich zakończenie przewidziano na 2016 rok.

"Zostaną ubezpieczone oba brzegi kanału, zostaną też wykonane roboty udrożnieniowe na długości 5250 m, żeby zapewnić głębokość żeglowną" - powiedziała Tomoń o planowanych pracach na Kanale Jeglińskim.

W ocenie znanego giżyckiego żeglarza Janusza Kulpekszy "najwyższy czas na roboty na Jeglińskim". "W tym kanale nie przeprowadzono żadnych prac chyba od wojny. Jest on teraz tak płytki, że bez kłopotu pływają po nim jedynie kajaki, nie przypominam sobie, by ktoś udrażniał kiedyś ten kanał, który jest teraz bardzo zamulony" - powiedział PAP Kulpeksza.

W tym roku będzie także przebudowywany jaz Krutyń na rzece Krutyni. Ten, który ma powstać będzie identyczny jak obecny, wysłużony. Tomoń poinformowała, że w ramach remontu planuje się m.in. wykonanie kanału obiegowego "celem przepuszczenia przepływu biologicznego" i montaż "aparatury kontrolno-pomiarowej". Koszt prac na Krutyni oszacowano na 2 mln zł.

W okolicach Augustowa RZGW w tym roku planuje udrożnienie rzeki Netty od miejscowości Dębowo do Białobrzegów. "Udrożnienie będzie polegało na zwiększeniu głębokości koryta rzeki oraz zabezpieczeniu przed zarastaniem roślinnością wodną. Poprawa bezpieczeństwa powodziowego nastąpi poprzez uformowanie nasypów z urobku wzdłuż brzegów rzeki" - wyjaśniła Tomoń. Wartość tej inwestycji to niespełna 1,7 mln zł.

RZGW przygotowuje się także do remontu Kanału Niegocińskiego, który łączy jeziora Niegocin i Tajty. Mają być m.in. naprawione jego brzegi i ma być udrożniony. "Mamy już dokumentację projektową i czekamy na akceptację zwiększenia wartości projektu ze strony funduszu ochrony środowiska, który będzie finansował te prace" - powiedziała Tomoń dodając, że szacowany koszt tego remontu to 17 mln zł. Gdy projekt uzyska finansowanie, remont prawdopodobnie rozpocznie się za rok. (PAP)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.