PARTNER PORTALU
  • BGK

W warmińsko-mazurskiej strefie powstanie 1,3 tys. miejsc pracy

  • PAP/JL    5 stycznia 2016 - 07:33
W warmińsko-mazurskiej strefie powstanie 1,3 tys. miejsc pracy
Wydanie 15 nowych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej planuje w 2016 r. Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Fot. WMSTRE.com.pl

Wydanie 15 nowych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na swoim obszarze planuje w 2016 r. Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Projekty o łącznej wartości 800 mln zł mają przełożyć się na utworzenie blisko 1,3 tys. miejsc pracy.

Dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestorów W-MSSE Waldemar Zwierko informuje, że w 2016 r. zaplanowano tez realizację 9 inwestycji o wartości 531 mln zł, dzięki czemu powstaną 924 nowe miejsca pracy. Zlokalizowano je na położonych w obrębie strefy prywatnych gruntach o powierzchni ponad 64 ha.

Czytaj też: Specjalne strefy ekonomiczne są już trzy razy większe niż 11 lat temu. Polski kapitał wciąż w mniejszości?

Zdaniem Zwierki w 2016 r. spodziewane jest rozszerzenie granic warmińskiej strefy o ok. 277 ha, w wyniku czego jej całkowita powierzchnia wyniesienie ponad 1,3 tys. ha.

Dyrektor zapowiedział też, że kontynuowana będzie działalność przedstawicielstwa W-MSSE w obwodzie kaliningradzkim, powołanego do prowadzenia misji gospodarczych w formule business to business. Biuro w Rosji organizuje cykliczne spotkania dla przedsiębiorców, które służą nawiązywaniu kontaktów handlowych i wymianie informacji.

– Z działań tych skorzystało ok. 50 firm z Polski oraz 40 z obwodu kaliningradzkiego. Są to firmy z branży budownictwa, przetwórstwa owocowo-warzywnego, spożywczej, turystycznej, maszyn rolniczych, paszowej i przetwórstwa drewna – wyjaśnił.

Z podsumowania działalności w 2015 r. wynika, że W-MSSE wydała 14 zezwoleń na prowadzenie działalności na jej obszarze. Przeważała branża meblarska oraz maszyn i urządzeń. Przedsiębiorcy zadeklarowali nakłady inwestycyjne na ponad 425 mln zł, utworzenie 636 nowych miejsc pracy i utrzymanie blisko 1,5 tys. etatów.

Największe inwestycje zadeklarowały: Paged-Sklejka, która za ponad 151 mln zł zamierza do końca 2020 r. zbudować nową halę produkcyjną w Morągu, oraz Żuławska Fabryka Mebli w Elblągu, która do końca 2019 r. ma przeznaczyć 75 mln zł na rozbudowę zakładu produkcyjnego.

Wyniki uzyskane przez strefę w 2015 roku były nieco gorsze od osiągniętych w 2014 r.; łączna wartość projektów inwestycyjnych była niższa o 423 mln zł, a deklarowana liczba nowych miejsc pracy spadła o 166.

Warmińsko-mazurska strefa powstała w 1997 r. i objęła początkowo 334 ha. Obejmuje ponad 1057 ha gruntów przeznaczonych pod inwestycje gospodarcze i składa się z 30 podstref zlokalizowanych na terenie miast i gmin. Na jej terenie pozostało jeszcze 28,5 proc. niezagospodarowanego terenu.

Aktualne zezwolenia ma 76 firm; 47 z nich prowadzi już działalność gospodarczą, pozostałe są w trakcie realizowania inwestycji w strefie. Zatrudniają one ponad 17 tys. pracowników. Łączne nakłady poniesione przez inwestorów przekroczyły 4 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.