PARTNER PORTALU
  • BGK

W Zabrzu powstanie centrum przesiadkowe

  • PAP    17 listopada 2011 - 16:46
W Zabrzu powstanie centrum przesiadkowe

Porozumienie w sprawie budowy w Zabrzu nowoczesnego centrum przesiadkowego podpisali w czwartek w Warszawie przedstawiciele grupy PKP i samorządu miasta. Pierwszy etap przedsięwzięcia miałby zostać zrealizowany do 2016 r.
Docelowo w ramach opracowanego już kilka lat temu wstępnego projektu zabrzańskiego Centrum Przesiadkowego, oprócz zintegrowania kolei z innymi środkami transportu w rejonie obecnego dworca kolejowego, w jego bezpośredniej bliskości, powstać mają: kompleks usługowo-handlowy, zespół hotelowo-konferencyjny i wielopoziomowy parking.

Według informacji Pauliny Jankowskiej ze służb prasowych grupy PKP, umowę podpisali w czwartek przedstawiciele PKP SA (członek zarządu Paweł Olczyk), samorządu Zabrza (zabierz głos/oceń prezydenta) (wiceprezydent Krzysztof Lewandowski) oraz spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak poinformował Sławomir Gruszka z zabrzańskiego magistratu, na najbliższe dni przygotowywane jest spotkanie w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, podczas którego kolejarze, samorządowcy i urzędnicy będą szukać możliwości finansowania przedsięwzięcia - obok środków gminnych i prywatnych inwestorów, brane pod uwagę są środki unijne.

Gruszka przypomniał, że rozmowy z koleją w sprawie Centrum Przesiadkowego trwają już od kilku lat. Dwa-trzy lata temu przygotowano już wstępny zakres przedsięwzięcia i wizualizacje możliwego zagospodarowania terenu w rejonie obecnego, oddanego do użytku w 1960 r. dworca kolejowego.

Obecny plan zakłada, że włączony w Centrum Przesiadkowe dworzec zostanie gruntownie przebudowany lub w jego miejscu powstanie zupełnie nowy budynek. Chodzi o to, by wysiadający z pociągu podróżni mogli sprawnie przesiąść się do autobusu lub tramwaju.

W tym celu nad torami kolejowymi ma powstać specjalna płyta, która umożliwi budowę kilkupoziomowego obiektu, który będzie nie tylko centrum komunikacyjnym, ale znajdą się w nim również powierzchnie handlowe czy usługowe.

Pewien - dookreślony w najbliższym czasie - zakres tego planu ma stać się I etapem całego przedsięwzięcia. Przygotowane wizualizacje zakładają też, że wolne obecnie przestrzenie w rejonie zabrzańskiej stacji kolejowej zostaną w przyszłości zabudowane dwu-, trzy- i czterokondygnacyjnymi budynkami.

Aby przeprowadzić tak rozległe inwestycje, miasto szuka do współpracy prywatnych inwestorów. Dotąd, po przejęciu pod koniec ub. roku obecnego budynku zabrzańskiego dworca od kolei, samorząd kosztem ok. 600 tys. zł przeprowadził tam prace porządkowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.