PARTNER PORTALU
  • BGK

W Zabrzu stanął kolejny basen

  • PAP    5 lutego 2014 - 08:54
W Zabrzu stanął kolejny basen

- Samorząd Zabrza otwiera w środę kryty kompleks basenowy Aquarius Kopernik. Pływalnia mieści m.in. 25-metrowy basen sportowy i część rekreacyjną. To drugi ogólnodostępny kryty basen w mieście. Pierwszy, znajdujący się w centrum miasta, pochodzi z lat 20. ub. wieku.
"Cieszę się, że mimo problemów, zabrzanie mają już basen, na który tak długo czekali" - powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Nowy obiekt miał być pierwotnie gotowy z końcem lutego 2013 r. Poprzedni wykonawca upadł jednak jesienią 2012 r. Mimo blisko rocznego opóźnienia, na wcześniej zakładanym poziomie pozostałe koszty inwestycji - wyniosły ok. 27 mln zł.

Jak przekazał Sławomir Gruszka z zabrzańskiego magistratu, pływalnia będzie otwarta od czwartku. Na środowy wieczór zaplanowano jej otwarcie - odbędą się wówczas m.in. młodzieżowe zawody. W uroczystościach mają wziąć udział utytułowani pływacy Radosław Kawęcki i Paweł Korzeniowski, a także pływaczki synchroniczne - Sandra Kaczmarek i Olga Rusinek.

Zbudowany przy zabrzańskim osiedlu Kopernika obiekt podzielony jest na dwie strefy - sportową i rekreacyjną. W sportowej powstał m.in. basen o wymiarach 25 na 16 metrów i głębokości od 1,2 m do 1,8 m i widownią na 154 miejsca. W hali rekreacyjnej znalazł się basen o wymiarach 16 na 12 metrów i głębokości 0,9 m do 1,2 m, a także dodatkowe wodne atrakcje, w tym 70-metrowa zewnętrzna zjeżdżalnia. Powierzchnia użytkowa kompleksu to niespełna 5,3 tys. m kw.; naraz będzie mogło z niego korzystać 250 osób.

Czytaj też:  Czy aquaparki rzeczywiście zatapiają samorządy?

Pierwotnym głównym wykonawcą pływalni (z umową opiewającą na 27 mln zł) była katowicka firma Budus. Budowa ruszyła w październiku 2011 r., jej zakończenie planowano wtedy na koniec lutego 2013 r.

Jesienią 2012 r., po sygnałach o problemach Budusa, koordynujący inwestycję Miejski Zakład Kąpielowy w Zabrzu zdecydował najpierw o inwentaryzacji prac (oceniono je na ok. 40 proc. całości), a potem o wyborze kolejnego wykonawcy. Zostało nim w lipcu ub. roku - z umową na 21,4 mln zł - Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwo Przemysłowego.

Budynek był wówczas prawie ukończony w stanie surowym, pozostały przede wszystkim prace wykończeniowe. Wykonawca zakończył roboty w połowie grudnia, od tego czasu trwały odbiory.

Aquarius Kopernik uzupełni ofertę zabrzańskiego samorządu dla mieszkańców chcących korzystać z krytej pływalni. Do tej pory jedynym takim miejscem był pochodzący z 1929 r. zbudowany w stylu ówczesnego modernizmu zakład kąpielowy przy Placu Krakowskim. Mieści tam się basen o wymiarach 24,5 na 10 metrów, a także sauny i kabina z biczami szkockimi. Dotąd korzystało z niego rocznie po kilkanaście tysięcy osób.

W ostatnich latach Zabrze zmodernizowało historyczny obiekt przy pomocy środków unijnych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ocieplono ściany zewnętrzne i stropodach, wymieniono okna, dach szklarniowy nad basenem i większość instalacji - w budynku pojawiły się m.in. urządzenia solarne.

W ostatnich tygodniach miasto postanowiło, że Miejski Zakład Kąpielowy, który do tej pory zarządzał starym basenem i budował nowy, zmieni nazwę na Zabrzański Kompleks Rekreacji. Nazwę Aquarius, którą pierwotnie miała nosić nowa pływalnia, nadano starszemu obiektowi. Nowy kompleks nazwano Aquarius Kopernik - od nazwy pobliskiego osiedla.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • sknera, 2014-02-05 21:28:55

    A może teraz zbudować metro w Zabrzu?
  • bezradny, 2014-02-05 21:10:21

    Najpierw zniszczono w Zabrzu co najmniej trzy odkryte baseny, poniemieckie, nie remontowano też profesjonalnie basenu na placu krakowskim, a teraz wydaje się pieniądze unijne i publiczne na następny nikomu nie potrzebną /jak i olbrzymi stadion/ inwestycję.Tak marnotrawione są pieniądze unijne i nas...ze.-a samorządowcy pod egidą maniusi ,jak sama nazwa mówi sami się rządzą - bez konsultacji społecznych.Te dokonywane są we własnym gronie -skutecznych dla siebie. No i swoich doradców,którzy doją kasę miejską - po uważaniu.Fuj!!!  rozwiń