PARTNER PORTALU
  • BGK

Wał ochroni osiedle przed wielką wodą

  • PAP    15 lutego 2012 - 14:45
Wał ochroni osiedle przed wielką wodą

Umowę na budowę nowego kolektora i wału przeciwpowodziowego, który osłoni przed wodą osiedle Kozanów, podpisano w środę we Wrocławiu. Koszt całej inwestycji to ok. 25 mln zł, ma ona zostać zakończona do maja 2013 r.
Jak powiedział podczas konferencji prasowej prezes spółki Wrocławskie Inwestycje Paweł Rychel, który z ramienia miasta będzie nadzorował budowę, projekt wału został przygotowany po analizie zagrożeń powodziowych, które pojawiły się podczas powodzi w 1997 i 2010 r. "Po wybudowaniu wału, osiedle będzie na pewno zabezpieczone przed tak wielką wodą jak w 1997 roku" - zapewnił.

Projekt zakłada budowę wału o długości ponad jednego kilometra, który u podstawy będzie miał ok. 30 m szerokości, średnia wysokość nasypu wyniesie 3 m, a szerokość korony wału - 4 m. Wał osłoni przed powodzią budynki m.in. wokół ulic Gwareckiej, Ignuta, Dokerskiej i Sielskiej. Równolegle z pracami przy wale ma być także prowadzona budowa kolektora "Odra" o długości ok. 700 m.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni ma nastąpić przekazanie placu budowy głównemu wykonawcy, a pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć już w marcu. Koszt wszystkich inwestycji to ok. 25 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Programu Odra 2006.

Wrocławskie osiedle Kozanów, na którym mieszka ok. 20 tys. osób, zostało całkowicie zalane podczas "powodzi tysiąclecia" w 1997 r. Woda sięgała wtedy miejscami kilku metrów. W czasie majowej powodzi w 2010 r. osiedle zostało podtopione, gdy przez stolicę Dolnego Śląska przechodziła fala kulminacyjna na Odrze. Zalanych zostało wówczas ok. 80 hektarów osiedla, w sumie 15 budynków, wprawdzie tylko trzy mieszkania, ale wiele piwnic i garaży.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.