PARTNER PORTALU
  • BGK

Wałbrzych dostanie środki na rewitalizację

  • PAP    23 maja 2014 - 12:22
Wałbrzych dostanie środki na rewitalizację

- Blisko 150 mln zł trafi do Wałbrzycha na cele rewitalizacyjne - zapowiedział premier Donald Tusk. Dodał, że pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na odbudowę domów i przekształcenia urbanistyczne.
Premier powiedział w piątek w Wałbrzychu, że miasto to będzie jednym z najważniejszych miejsc w programie rewitalizacji. Obok Łodzi i Górnego Śląska to właśnie Wałbrzych będzie "szczególnie pod opieką" - mówił.

"Ta ostateczna suma w najbliższych siedmiu latach jest nieznana, bo dużo środków będzie pochodziło także z budżetu państwa i to będzie zależało od wzrostu gospodarczego. Ale już w tej chwili można powiedzieć, że ok. 150 mln zł wyłącznie na cele rewitalizacyjne byłoby dedykowanych dla Wałbrzycha" - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że nie chodzi o pieniądze, które są liczone w miliardach, i które dotyczą generalnie środków europejskich dla Wałbrzycha czy całej aglomeracji. "Ale o te dodatkowe środki, jakie w ramach tego programu rewitalizacji chcemy wydzielić i do Wałbrzycha trafi z tego tytułu myślę ok. 150 mln zł tylko z europejskich środków" - powiedział szef rządu.

Premier wyjaśnił, że pieniądze z tego programu powinny zostać przeznaczone m.in. nie tylko na odbudowę domów czy ich remonty, ale także na odbudowę ładu przestrzennego. "Wałbrzych wymaga urbanistycznych przekształceń" - dodał premier.

Tusk powiedział również, że ściana zachodnia Polski z wysuniętym na południe Wałbrzychem stanowi ważną oś komunikacyjną. "Drogi S3 i S11 oraz Odra, nad którą będzie można po zakończeniu negocjacji z Niemcami pracować jako nad drogą transportową - to wszystko spowoduje, że ta oś północ-południe w części zachodniej stanie się jednym z kręgosłupów komunikacyjnych Europy" - mówił.

Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia" powstaje na terenie byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Julia". Przemysłowy kompleks ma być nowoczesnym centrum kultury, gdzie zwiedzający wybierać będą między spektaklem tanecznym, wystawą sztuki współczesnej, warsztatem ceramicznym czy wędrówką w głąb historii Ziemi. Jedną z atrakcji ma być podziemna trasa muzealna, gdzie będą pokazywane m.in. wielkogabarytowe urządzenia górnicze. Budowa parku rozpoczęła się w maju 2011 r. Realizacja projektu była możliwa m.in. dzięki środkom unijnym przekazanym na ten cel przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rewitalizacja starej kopalni ma kosztować ok. 100 mln zł.

Kopalnia "Julia" powstała z połączenia 15 małych kopalń prowadzących od XVI wieku eksploatację węgla na terenie dzisiejszej dzielnicy Wałbrzycha Biały Kamień. Początkowo eksploatacja prowadzona była sposobem odkrywkowym. Ze względów ekonomicznych kopalnia zakończyła wydobycie na początku lat 90. XX w.

Władze Wałbrzycha podkreślają, że rewitalizacja starej kopalni to jeden z nielicznych w kraju projektów na tak dużą skalę zagospodarowania terenów postindustrialnych z przeznaczeniem na działalność kulturalną. Otwarcie wyremontowanych obiektów starej kopalni planowane jest na listopad.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.