PARTNER PORTALU
  • BGK

Wałbrzych: Kopacz obiecuje miastu szczególne wsparcie

  • PAP/aw    27 lipca 2015 - 15:11
Wałbrzych: Kopacz obiecuje miastu szczególne wsparcie

Ostatnie lata były bardzo trudne dla Wałbrzycha - twierdzi premier Kopacz (fot. Ngapleaz/wuikimedia.org)

Ok. 74,5 mln euro na rewitalizację ma dostać Wałbrzych w ramach regionalnego programu - powiedziała premier Ewa Kopacz, która w poniedziałek (27 lipca) przebywa na Dolnym Śląsku.
"Ostatnie lata były bardzo trudne dla Wałbrzycha. Wiem, że są tacy, którzy twierdzili, że wszystkie te zabiegi skończą się dla Wałbrzycha porażką. A ja po rozmowie z panem prezydentem (Wałbrzycha - Romanem Szełemejem) widzę taką dobrą przyszłość dla Wałbrzycha" - mówiła premier.

Podkreśliła, że zdaje sobie sprawę z tego, że samorządowi Wałbrzycha trzeba będzie pomóc w rewitalizacji. Jak mówiła, na rewitalizację w nowej perspektywie unijnej zostało przeznaczone w sumie 25 mld zł. Ten proces - zaznaczyła - będzie przebiegał w dwóch obszarach: regionalnym oraz przez programy krajowe.

Rewitalizacja- program krajowy a program regionalny

"Program regionalny będzie przede wszystkim dotyczył sensu stricto rewitalizacji, natomiast program krajowy będzie zajmować się również rewitalizacją zdecydowanie szerszą niż tylko dotyczącą przestrzeni, więc rewitalizacją gospodarczą, społeczną czy środowiskową" - mówiła szefowa rządu.

Kopacz zaznaczyła, że według jej wiedzy w programie regionalnym dla Wałbrzycha jest ok. 74,5 mln euro, które będą wydane na rewitalizację. Dodała, że w dwóch z najbardziej zdegradowanych dzielnicach miasta widać już pierwsze efekty prac. Jak mówiła, odwiedziła dwa niedawno wybudowane budynki, gdzie ludzie żyjący dotąd w trudnych warunkach, dostali nowe wyremontowane mieszkania. Szefowa rządu zaznaczyła, że miasto będzie odnawiało kolejne takie miejsca.

Zdaniem premier program rewitalizacji "jest wyjątkowo cenny dla tych, którzy są przedsiębiorczy".

Kopacz z zadowoleniem o przyjętej ustawie o rewitalizacji

Przyjęta w czwartek (23 lipca) ustawa umożliwia ona kompleksową odnowę obszarów zdegradowanych społecznie i infrastrukturalnie.

Premier przypomniała, że dzięki tej ustawie na obszarach rewitalizowanych przez maksymalnie 10 lat będzie można tworzyć specjalne strefy rewitalizacji. Będą tam ułatwienia w procedurze administracyjnej, możliwość przyznawania dotacji remontowych oraz zwalniania z trybu przetargowego. Na terenie strefy gmina będzie miała pierwszeństwo przy zakupie nieruchomości; tam ma powstawać m.in. budownictwo czynszowe.

Dzięki temu - oceniła Kopacz - Wałbrzych będzie się szybko zmieniał.

Szefowa rządu dopytywana była o zapowiedzi byłego premiera Donalda Tuska, który mówił o 150 mln złotych na rewitalizację Wałbrzycha. Kopacz podkreśliła, że w ramach programu regionalnego na rewitalizację Wałbrzycha będzie przeznaczone 74,5 mln euro. "To jest nawet więcej niż 150 mln złotych" - dodała.

Oprócz tych pieniędzy, które będą w regionalnym programie - zapewniła premier - "będą jeszcze pieniądze z krajowego programu rewitalizacji dla Wałbrzycha". Będziemy wspierać Wałbrzych w sposób szczególny - podkreśliła.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej w imieniu Związku Miast Polskich podziękował za przyjęcie ustawy o rewitalizacji. Jak podkreślił, pracowali nad nią intensywnie samorządowcy z wielu miast. Cieszymy, że te prace zakończyły się sukcesem - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2015-07-28 09:28:56

    Przyjęcie ustawy to jeszcze nie jest sukces. Jeżeli jej następstwem będzie rozwój na przykład Wałbrzycha, to wtedy dopiero będzie sukces. Samodzielne zarabianie większych pieniędzy przez mieszkańców Wałbrzycha będzie sukcesem, jeśli nastąpi. Rozdawanie pieniędzy może być tylko działaniem janosikowym..., braniem od jednych żeby dawać drugim. Robienie z tego polityki to tylko populizm, zrozumiały z pozycji zabiegających o wybór..  rozwiń