PARTNER PORTALU
  • BGK

Walczą o boisko na sosnowieckiej Niwce

  • www.esosnowiec.pl (Arkadiusz Kaczor)    23 września 2011 - 10:46
Walczą o boisko na sosnowieckiej Niwce

W sosnowieckiej dzielnicy Niwka od ubiegłego tygodnia trwała akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o wprowadzenie do budżetu miasta na 2012 rok budowy boiska klasy orlik.
Tym samym mieszkańcy walczyli o czwartego orlika, który miałby powstać w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. – Powstanie boiska pozwoli na stworzenie oferty aktywnego spędzania wolnego czasu, skierowanej przede wszystkim do dzieci i młodzieży zamieszkującej teren dzielnicy. Wpłynie ono na rozwój sportowy mieszkańców, a także na poziom bezpieczeństwa w dzielnicy dzięki stworzeniu alternatywy dla ludzi młodych, którzy w obliczu braku zajęć często szukają alternatywnych możliwości, niekoniecznie pożytecznych – mówi radny Tomasz Niedziela, który zaangażował się akcję.

Twierdzi, że w ciągu dwóch pierwszych dni wolontariuszom wspierającym akcję udało się zebrać około 600 podpisów mieszkańców Niwki. Mogli oni wesprzeć pomysł do 21 września. – Komplet podpisów wraz z wnioskiem przedstawiłem na Komisji Kultury i Sportu sosnowieckiej Rady Miejskiej – mówi Niedziela.

Z jego informacji wynika, że pod rozwagę UM w Sosnowcu poddaje dwie alternatywne lokalizacje boiska. Jedno miałoby być usytuowane w pobliżu parku przy ulicy Szybowej i Dybowskiego w miejscu obecnego boiska, którego stan techniczny jest fatalny, a drugie na terenie placu szkolnego Szkoły Podstawowej nr 29. Dotychczas w ramach programu „Orlik 2012” powstały w Sosnowcu dwa boiska i realizowany jest projekt trzeciego.

Koszt budowy kompleksu przy ulicy Kalagi w Sosnowcu to blisko 1,8 miliona złotych. Z dotacji pochodziło 666 tys. zł. Pozostałe środki pochodziły z budżetu miasta. Niewiele mniej kosztował kompleks boisk przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Sosnowcu-Juliuszu. Tam z kolei niewiele ponad milion wyłożyła gmina, natomiast prawie 700 tys. pochodziło z Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego.

– Obecnie trwają prace nad trzecim orlikiem, który powstanie pomiędzy ulicami 11 Listopada a Gwiezdną, w sąsiedztwie Placu Papieskiego. W jego skład wejdą boisko piłkarskie o wymiarach 30m x 62m, boisko wielofunkcyjne do koszykówki i piłki siatkowej o wymiarach 19,1m x 32,1m oraz budynek sanitarno-szatniowy, który pełnić będzie funkcję magazynu sprzętu gospodarczo-sportowego. Całość zostanie ogrodzona i oświetlona. Łączny koszt wyniesie 1,3 mln zł. 333 tys. da województwo, drugie tyle rząd, reszta będzie pochodzić z budżetu gminy – informuje Krzysztof Polaczkiewicz z Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Czy Niwka doczeka się własnego boiska? – W planach mieliśmy, aby w mieście funkcjonowały cztery orliki. Dwa już są, trzeci się buduje. Trudno powiedzieć, czy będzie czwarty, gdzie i kiedy. Wszystko będzie zależało od środków, jakie zostaną zagospodarowane w budżecie miasta – odpowiada Krzysztof Polaczkiewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.