PARTNER PORTALU
 • BGK

Walczą o kontrakt na centrum nauki

 • PAP    7 lutego 2012 - 12:03

30 pracowni architektonicznych, które zgłosiły się do konkursu na projekt planowanego w Karlinie Centrum Nauki i Techniki Energia, zostało dopuszczonych do zasadniczego etapu postępowania.
Wnioski o dopuszczenie do konkursu przysłało w styczniu 29 pracowni i jeden zespół architektów. Zgłoszenia nadesłano z całej Polski. Oferty pochodzą m.in. ze Szczecina, Katowic, Wrocławia, Łodzi, Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania, Sandomierza, Koszalina i Zielonej Góry.

Kolejny etap konkursu polega na przedstawieniu do 8 maja projektu centrum. Prace będzie oceniał 8-osobowy sąd konkursowy pod przewodnictwem architekt Małgorzaty Adamczyk, w którego skład wchodzą głównie naukowcy z zachodniopomorskich uczelni. Wynik konkursu będzie ogłoszony 15 maja.

Autor zwycięskiej pracy zostanie zaproszony przez miasto do wykonania za wynagrodzeniem, które będzie negocjowane, dokumentacji projektowej Centrum Nauki i Techniki. Otrzyma również nagrodę pieniężną w wysokości 12 tys. zł. Nagrody pieniężne przewidziane są także dla autorów prac, które zajmą II (5 tys. zł) i III miejsce (3 tys. zł).

Centrum Nauki i Techniki Energia ma być miejscem, w którym w nowoczesnej formie przedstawiona będzie m.in. historia powstania złóż ropy naftowej oraz ich eksploatacji. Projekt budowy obiektu to nawiązanie do najnowszej historii Karlina. 9 grudnia 1980 r. w oddalonych o 4,5 km od miasta Krzywopłotach na wiertni Daszewo-1 w wyniku erupcji ropy doszło największego naftowego pożaru w Europie. Ogień gasiło 1,5 tys. ludzi. Pożar ostatecznie opanowano 10 stycznia 1981 r.

Centrum Nauki i Techniki Energia ma stanąć na 8-hektarowej działce niedaleko skrzyżowania drogi krajowej nr 6 Szczecin-Gdańsk i drogi wojewódzkiej nr 163 Kołobrzeg-Wałcz. Według przygotowanej w ubiegłym roku ogólnej koncepcji obiektu ma to być pokryta roślinnością budowla w kształcie pięciokąta z dziedzińcem pośrodku. Ponad 2 tys. m kw. powierzchni w budynku ma zająć ekspozycja geologiczna. Na kolejnych 3 tys. m kw. powinny znaleźć się działy poświęcone właściwościom wszystkich rodzajów energii i historii jej wykorzystania przez człowieka oraz procesowi powstawania kopalnych surowców energetycznych: węgla kamiennego i brunatnego, ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

Centralnym punktem ekspozycji ma być dziedziniec z wybuchającym co jakiś czas szybem wiertniczym – gdzie będą się odbywały pokazy gaszenia ropy, przypominające akcję w Krzywopłotach. Słup płonącej ropy ma sięgać 20 metrów. Widowisko z przeszklonej sali audytoryjnej jednorazowo będzie mogło oglądać 240 widzów.

Budynek Centrum Nauki i Techniki ma być samowystarczalny energetycznie. Planowany jest montaż pomp cieplnych, ogniw fotowoltaicznych i turbin wiatrowych. Urządzenia te mają być częścią plenerowej ekspozycji poświęconej wytwarzaniu energii. Na zewnątrz budynku prezentowane będą również wiatraki, wieże wiertnicze, kolejowe cysterny do przewozu ropy.

Władze Karlina liczą, że centrum będzie wielką atrakcją turystyczną. Koszt budowy obiektu oszacowano na 60 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Letta Branso, 2012-02-07 21:57:14

  trudno walczyć, ale skoro bardzo się chce to powinno się udać
 • Łupek, 2012-02-07 21:30:58

  Ciekawy bedzie ten zasadniczy etap postepowania...Życzymy wygranej...Ciężko jest walczyc w takich warunkach!
 • Alutka, 2012-02-07 20:45:56

  jest o co walczyć, więc się nie poddamy. tym bardziej, że nie jest to walka w pojedynkę.wszyscy tego chca!!!