PARTNER PORTALU
  • BGK

Walczą o obwodnice zamykając drogi dla tirów

  • Przegląd Prasy/Dziennik Gazeta Prawna    6 lutego 2013 - 08:12
Walczą o obwodnice zamykając drogi dla tirów

Wyrzucanie tranzytu, inwestycyjny szantaż, blokowanie dróg, pozwy przeciwko Skarbowi Państwa. Po takie metody sięgną władze miast walczące o obwodnice skasowane przez GDDKiA.
W tym roku GDDKiA zamierzała wydać na drogi 18 mld zł, ale te plany stawia pod znakiem zapytania zamrożenie przez UE 3,5 mld zł.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz alarmuje, że w marcu wygaśnie decyzja środowiskowa dla obiecywanej od 20 lat obwodnicy wzdłuż krajowej szesnastki. Koszt to 1,4 mld zł. Olsztyńska GDDKiA wystąpiła do centrali o 10 mln zł w 2013 r. na wykupy gruntów, ale bez skutku. W geście protestu prezydent postanowił zamknąć Olsztyn dla tirów.

Czytaj też: Zagrożony ślimak wstrzymał budowę obwodnicy 

Problem GDDKiA ma też z Suwałkami, które czekają na obwodnicę od 30 lat. Lokalny komitet szykuje się do blokad ósemki, a prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz posuwa się do szantażu: grozi zablokowaniem sąsiedniej obwodnicy Augustowa - podaje "GDP."

Poruszenie jest w Górze Kalwarii, dla której w lipcu wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę obwodnicy za ok. 700 mln zł, ale tych pieniędzy nie ma. Jak powiedział "DGP" burmistrz Góry Kalwarii Dariusz Zieliński, w przygotowaniu jest happening „paka dla ministra Nowaka", jeśli nie poskutkuje, kolejnym krokiem mogą być blokady dróg.

Władze Radomska, które walczy w GDDKiA o obiecane ronda na drodze nr 91 między Częstochową i Piotrkowem, rozważają wystąpienie do resortu transportu o zwrot kosztów projektowania i wykupu gruntów - informuje "DGP."

Według informacji "DGP" blokad dróg nie wykluczają pozbawione obwodnic miasta województwa opolskiego: Nysa, Niemodlin i Kędzierzyn-Koźle. Podobnie może być w Pomiechówku, Wąchocku, Kołbieli, Tomaszowie Lubelskim, Wieluniu i Bełchatowie, gdzie także zawieszono przygotowania do budowy obwodnic.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.