PARTNER PORTALU
  • BGK

Walka o bezpłatne autostrady

  • slaskie.pl    18 kwietnia 2011 - 16:05
Walka o bezpłatne autostrady

Ponad 30 tysięcy osób podpisało się pod apelem o bezpłatne odcinki autostrad A1 i A4 na terenie województwa śląskiego.
O ewentualnych korzyściach społeczno-gospodarczych i wizji rozwoju systemu transportowego w regionie rozmawiali uczestnicy konferencji „Płatne autostrady - bilans zysków i strat", która odbyła się dzisiaj w Katowicach.

Uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. o problemie ochrony środowiska przed hałasem w kontekście wprowadzenia opłat za przejazd autostradą A1 i A4, o modelu zintegrowanego systemu transportowo-przesyłowego regionu, kluczowych problemach infrastruktury drogowej w województwie i społeczno-gospodarczych skutkach wprowadzenia ewentualnych opłat za przejazd autostradami w naszym regionie.

Uczestnicy spotkania byli zgodni w sprawie konieczności bezpłatnego korzystania z odcinków autostrad. Do walki o bezpłatne autostrady przyłączyli się przedstawiciele władz wszystkich szczebli.

Czytaj też: Darmowe odcinki autostrad nie dla wszystkich,

- Nie możemy pozwolić sobie na to, aby kwestie związane z ewentualnym bezpłatnym korzystaniem z autostrad w województwie śląskim pozostawić na etapie wyłącznie lobbingu. Dopóki piłka jest w grze, należy wspierać takie rozwiązanie, aby te niezbędne z punktu widzenia gospodarczego odcinki były po prostu bezpłatne. Dzisiaj pokażemy, że nasze stanowisko to nie tylko stanowisko polityczne, ale ma silną podbudowę merytoryczną - podkreślił marszałek Adam Matusiewicz.

W ubiegłym miesiącu Sejmik Województwa Śląskiego przyjął oświadczenie dotyczące możliwości bezpłatnego korzystania z odcinków autostrad na terenie aglomeracji. Radni stoją na stanowisku, że odcinkami tymi winny być: A1 - od Pyrzowic do Gorzyczek i A4 - od węzła Kleszczów do Brzęczkowic.

Apel i wspólne stanowisko dotyczące problemu odpłatności za odcinki autostrad A1 i A4 ma trafić ostatecznie na biurko ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • KALINA, 2011-04-19 12:20:59

    trzeba walczyć o bezpłatne autostrady, a nóż pojawi się szansa !?-??