PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie: niemal 13 mln zł na dokumentację drogi S16 z Mrągowa do Ełku

  • PAP/KDS    25 lipca 2017 - 11:26
Warmińsko-mazurskie: niemal 13 mln zł na dokumentację drogi S16 z Mrągowa do Ełku
To kolejny odcinek ekspresowej "szesnastki", dla którego wykonywane będą prace projektowe (fot. GDDKiA Olsztyn)

Niemal 13 mln zł będzie kosztowało wykonanie dokumentacji projektowej odcinka drogi ekspresowej S16 z Mrągowa do Ełku. Przetarg wygrało konsorcjum firm z Gdańska i Wrocławia. Teraz na realizację zadania będą mieli 37 miesięcy. 

• "Szesnastka"to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur. 

• Jak podaje Karol Głębocki z GDDKiA w Olsztynie, za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum firm: Europrojekt Gdańsk (lider) i Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem (partner).

• Za 12,9 mln zł zostanie wykonane studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe i koncepcja programowa budowy odcinka S16 Mrągowo - Orzysz - Ełk o długości ok. 74 km.

Wykonawca dokumentacji ma zaktualizować materiały do decyzji środowiskowej, obejmujące m.in. inwentaryzację przyrodniczą, ponowną analizę akustyczną i ocenę uwarunkowań bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jego zadaniem będzie też uzyskanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji oraz opracowanie rozwiązań drogowych i mostowych umożliwiających ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w systemie "projektuj i buduj".

W przeszłości drogowcy pracowali już nad różnymi wariantami przebiegu drogi krajowej nr 16 na tym odcinku. Próby wyznaczania trasy wzbudzały wówczas wiele kontrowersji, zwłaszcza protestów środowisk ekologicznych, bo ma ona przebiegać przez tereny cenne przyrodniczo i krajobrazowo. Stworzona wtedy dokumentacja - ze względu na upływ czasu i zmiany przepisów - wymaga obecnie analiz i aktualizacji.

Czytaj więcej: Eksperci sugerują, jak zyskać środki na drogi samorządowe

To kolejny odcinek ekspresowej "szesnastki" w woj. warmińsko-mazurskim, dla którego wykonywane będą prace projektowe. Do kwietnia przyszłego roku ma być gotowa koncepcja programowa drogi S16 na ponad 19-km odcinku Borki Wielkie - Mrągowo wraz z obwodnicą Mrągowa, która powstanie w ciągu drogi krajowej nr 59. Po zakończeniu prac zostanie ogłoszony przetarg na realizację tego odcinka w systemie "projektuj i buduj".

Szesnastka to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur biegnący na osi wschód-zachód. Jak przypomniał Głębocki, ostatnie zmiany rozporządzenia ws. sieci autostrad i dróg ekspresowych dla tego województwa wprowadziły dwie nowe drogi ekspresowe: S5, która stanowi przedłużenie istniejącej drogi ekspresowej S5 od węzła Nowe Marzy (A1) do Ostródy oraz S16 Olsztyn - Ełk - Knyszyn.

Według rzecznika olsztyńskiej GDDKiA, dzięki tym drogom północno-wschodnia część Polski uzyska połączenie w układzie równoleżnikowym drogami klasy S. Od granicy woj. kujawsko-pomorskiego do Ostródy będzie to droga S5, następnie do Olsztynka - S7, z Olsztynka do Olsztyna - S51 i od Olsztyna do Ełku - S16. Taki układ będzie łączyć drogi biegnące na linii północ - południe: autostradę A1, drogę ekspresową S7 i drogę ekspresową S61, dzięki czemu połączy woj. warmińsko-mazurskie z pozostałą siecią autostrad i dróg ekspresowych w kraju i Europie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.