PARTNER PORTALU
 • BGK

Warmińsko-mazurskie: Ponad 29 mln zł na port lotniczy w Szymanach

 • PAP/JS    28 grudnia 2016 - 14:43
Warmińsko-mazurskie: Ponad 29 mln zł na port lotniczy w Szymanach
Po roku działalności wiele ludzi nadal nie wie, czy to lotnisko Szymany, czy Olsztyn-Mazury (fot.wikimedia.org/Tadeusz Rudzki)

• Ponad 29 mln zł przeznaczy w przyszłym roku samorząd woj. warmińsko-mazurskiego na regionalny port lotniczy w Szymanach - zakłada przyjęty budżet województwa.
• Zaplanowano m.in. rozbudowę płyty postojowej lotniska i parkingu przed terminalem.
Samorząd województwa w przyjętym w środę (28 grudnia) budżecie na 2017 r. planuje dokapitalizowanie kwotą 29,4 mln zł zarządzającej lotniskiem Spółki Port Lotniczy "Warmia i Mazury", której jest w 100 proc. udziałowcem.

Z tego ok. 7,3 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje; m.in. na rozbudowę płyty postojowej o jedno stanowisko dla samolotu i parkingu o 100 miejsc. Przewidziano też budowę masztu telefonii komórkowej, który powinien zostać uruchomiony na początku 2017 r.

Projekt budżetu województwa zakłada również wykup obligacji długoterminowych (3 mln zł) oraz spłatę odsetek od obligacji długo i krótkoterminowych (2,1 mln zł). Obligacje były wyemitowane na pokrycie przez spółkę tzw. wkładu własnego przy budowie portu lotniczego, którą zrealizowano dzięki unijnemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ocenie samorządu, prawie 16,9 mln zł potrzeba natomiast w przyszłym roku na pokrycie niedopasowania poziomu płynności do kosztów operacyjnych spółki. W 2016 r. - czyli pierwszym roku działalności lotniska - samorząd województwa przewidział na ten cel 10 mln zł. Planując taką kwotę w budżecie, założono, że w następnych latach znacznie wzrosną przychody spółki i zostaną obniżone koszty funkcjonowania portu.

Przyczyniać się ma do tego rozwój sieci połączeń lotniczych i podnoszenie jakości świadczonych usług, promocja lotniska oraz rozwijanie nowych działalności lotniskowych i pozalotniskowych. Spółka zamierza uzyskać dodatkowe dochody m.in. dzięki prowadzeniu specjalistycznych szkoleń dla pracowników innych portów i strażaków, a nawet z usług ochroniarskich.

Według marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, regionalny samorząd jest zadowolony z dotychczasowego funkcjonowania lotniska. Przed uruchomieniem portu zakładano, że obsłuży on w 2016 r. 30 tys. pasażerów, a skorzystało z niego ok. 45 tys. osób.

Zdaniem Brzezina, ważne by w kolejnych latach nadal zwiększała się liczba pasażerów, a - jak mówił - "finanse będą analizowane na bieżąco". Władze województwa przewidują, że będą pomagać spółce lotniskowej przez pierwszych 10 lat działalności, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej. Regionalne lotnisko ma przyczynić się do rozwoju turystyki i przyciągnięcia inwestorów.

Marszałek przypomniał, że samorząd dofinansowuje również inne obszary związane z transportem publicznym. W przyszłym roku ponad 45,8 mln zł zostanie przeznaczone na dofinansowanie przewozów autobusowych, a ok. 53,5 mln zł na pasażerskie przewozy kolejowe na obszarze województwa.

Przeciwko projektowi budżetu na 2017 rok, który zakłada opisane wyżej wydatki na port lotniczy w Szymanach, głosowali radni PiS. Szef klubu PiS w sejmiku Patryk Kozłowski mówił, że "po roku działalności wiele ludzi nadal nie wie, czy to lotnisko Szymany, czy Olsztyn-Mazury". W powszechnym użyciu funkcjonują obie te nazwy.

Lotnisko w Szymanach działa od 20 stycznia. Rozbudowa dawnego powojskowego obiektu kosztowała ok. 204 mln zł i w 76 proc. została sfinansowana z unijnych pieniędzy; zbudowano m.in. terminal, wzmocniono nośność drogi startowej i wydłużono ją do 2,5 km. Obecnie (w sezonie zimowym) realizowane są tam połączenia międzynarodowe do Londynu - Luton i Stansted.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.