PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie: Ponad 44 mln zł na renowację zabytkowych budowli

  • PAP/MN    24 października 2016 - 15:25
Warmińsko-mazurskie: Ponad 44 mln zł na renowację zabytkowych budowli
Miasto Olsztyn dostanie dofinansowanie na dwa projekty o wartości 1,2 mln zł oraz 4,7 mln zł. (fot. wikipedia.org)

• Ponad 44 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymają samorządy, muzea i kościoły na renowację zabytkowych budynków w woj. warmińsko-mazurskim.
• Najwyższe dofinansowanie przyznano na modernizację barokowej siedziby muzeum w Elblągu.
Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Olsztynie, w konkursie na renowację i zagospodarowanie obiektów dziedzictwa kulturowego wybrano 11 projektów, których całkowita wartość wynosi 63,8 mln zł, z czego 44,7 mln zł to dofinansowanie unijne.

Największą kwotę - blisko 10,4 mln zł - przyznano na dokończenie modernizacji siedziby Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. W pierwszym etapie tych prac w 2014 r. odnowiono budynek Podzamcza. Teraz ma zostać zmodernizowany pochodzący z końca XVI w. barokowy budynek po dawnym gimnazjum.

"To jeden z najcenniejszych historycznie budynków w mieście, poza kościołami. Jest jednak w stanie katastrofalnym, więc trzy czwarte przyznanych nam środków jest potrzebne na przywrócenie mu dawnej świetności, czyli remont kapitalny. Pozostałe przeznaczymy na wyposażenie sal wystawowych i pomieszczeń magazynowych" - powiedziała dyrektor elbląskiego muzeum Maria Kasprzycka.

Prawie 8,5 mln zł otrzyma kuria metropolitalna w Olsztynie, która wystąpiła o dofinansowanie gruntownego remontu przyszłej siedziby Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. Ma ono powstać w trzech XIX-wiecznych kościelnych kamieniczkach przy ul. św. Barbary, które zostaną zrewitalizowane.

Czytaj też: Rewitalizacja zabytków kosztuje, ale przynosi korzyści

W konkursie najwyżej oceniono projekt Fundacji Kanał Elbląski - Drulity "Wspólna Historia", która chce zagospodarować na cele kulturalne i turystyczne obiekty wchodzące w skład zespołu pałacowego w Drulitach k. Pasłęka. Przyznane na ten cel dofinansowanie wynosi 4,1 mln zł, a całkowity koszt prac szacowany jest na 11,1 mln zł.

Miasto Olsztyn dostanie dofinansowanie na dwa projekty: przygotowanie terenu przy bazylice św. Jakuba na planty miejskie (1,2 mln zł) i drugiego etapu rewaloryzacji Parku Jakubowo (4,7 mln zł), rozpoczętej przed dwoma laty w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Wybrano również projekty przygotowane przez inne miejskie samorządy: Działdowo otrzyma 6,5 mln zł na zagospodarowanie gotyckiej części zamku krzyżackiego, a Ełk - 4,4 mln zł na rewitalizację i zagospodarowanie terenu Ełckiej Kolei Wąskotorowej na potrzeby Muzeum Historycznego. Miasto Lubawa za 1,2 mln zł ma stworzyć ścieżkę dydaktyczną wzdłuż murów obronnych zamku biskupów chełmińskich, a Giżycko dostanie 584 tys. zł na renowację warsztatu zbrojmistrza w Twierdzy Boyen.

Dofinansowania przyznano też dwóm rzymskokatolickim parafiom; na prace konserwatorskie w gotyckim kościele pw. św. Wawrzyńca w Plutach (2,5 mln zł) oraz w średniowiecznym kościele pw. św. Mikołaja i Jana Ewangelisty w Sząbruku (468 tys. zł).

Czytaj też: Bytom. Park w miejscu dawnej hałdy na Rozbarku

 

O pieniądze w tym konkursie rywalizowało 41 projektów na łączną kwotę ponad 144 mln zł. Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożyły jednostki samorządów terytorialnych (19), kościoły i związki wyznaniowe (18), a także instytucje kultury i fundacje.

W ramach RPO Warmia i Mazury na lata 2014-2020 planowany jest jeszcze jeden nabór wniosków na remont zabytkowych budowli. Urząd marszałkowski w Olsztynie przewiduje, że nastąpi to w 2018 r., a do podziału będzie wówczas ok. 6 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.